Këto janë ushqimet që përmbajnë hekur

Hekuri ka shumë funksione në trupin e njeriut. Shumica e këtyre funksioneve janë thelbësore për jetesën. Përdorimet e hekurit ne trupin e njeriut janë si më poshtë:

1 – ndihmon në transportimin e oksigjenit në gjak ne vende te ndryshme të trupit.
2 – është i rëndësishëm për sistemin imunitar dhe funksionimin sa më të mirë të mëlçisë.
3 – luan rol parësor në mbrojtjen e trupit nga radikalet e lira.

Mungesa e tij mund të çojë në:
1 – lodhje dhe rraskapitje, vështirësi në frymëmarrje, pagjumësi, mungesë oreksi.
2 – shurdhim, sëmundje kockash, funskionim të dobët të trurit.
3 – hemoragji të rënda menstruale duke sjellë anemi.
Lista e perimeve të pasura me hekur:

Perimet jeshile si Spinaqi e Brokoli janë më të njohurat për përmbajtje hekuri, Rrënjë rrepash e panxhari; Bizelet; Patatja; Majdanozi; Asparagu; Shalqini; Misri; Lakra e kuqe;

Të gjitha llojet e fasuleve; Barbunjat / bishtajat; Farat e Sojës; Farërat:Fara Luledielli; Fara Kungulli; Drithërat
Prodhimet shtazore: Mishi i pulës dhe gjeli i detit; Mëlçia; Sardelet; Mishi; Mëlçi pule; Kosi natyral; Frutat e thata: Bajamet, Kumbullat dhe kajsitë e thata.