Kopilat e komunistëve

Nga – Myslim Murrizi

Duke lexuar kete shkrim, kuptoj qe shtypi eshte prezervativi me I mire ” cilesisht” I pushtetit. Se pari o mender gazetar nuk jane 67 por 82 se ju ka ngel mendja te mashtrimi I perdorur gjate viteve te rregjimit moster. Ne vete arshiven e komunizmit jane 82 te ndjere te pushkatuar pa gjygj dhe 12 te tjereve qe nuk ju dihen emrat dhe 3 rober te mare me vete. Pra nga grupi I qenve mehmet dugosha e dushan shehu pranohet qe kane vrare 97 burra dhe djem te pafajshem vetem pse kishin pikpamje te ndryshme politike dhe nuk pranuan te ktheheshin anetare te bandes se felliqur te nje felliqesire qe ne 81 e vrane si qen I pshurrur ne krevatin e tij te perdhosur por kete here dushan hoxha me enver popoviçin. Po ne arshive eshte edhe nje ” autokritike” e ketij plehre se ishte bere pishman qe kishte vrare kaq shume por mund te mjaftoheshin me 15-21 persona. Po ju more mender gazetar apo gazetare kopila se nuk keni emer poshte shkrimit dhe ato pa emer jane super kopila, ku e gjetet kete informacion nese dekorimi paska qene sekret??? Po aty moren pjese 300 te pranishem dhe te gjitha mediat qendrore dhe lokale vizive te lushnjes!!!!! Po nuk ka qene te ejten por te premten o kopila gazetkar me date 21 tetor ora 11:00 . Po ju funderrina mendoni qe duhet ti mernim leje shefqet peçit??? Po kur jane dekoruar kriminele komuniste e bastarde te felliqur me fytyre njeriu pse nuk keni shkruar asnje rresht ju o gazetkar prezervative ??? Po kur u dekorua rrafman perllaku si filluesi I pare I vellavrajsej ne shqiperi pse nuk moret mundimin te shkonit ne arshiven e baballareve tuaj shpiteror e pse jo biologjik se tek kopili kane ” gisht edhe rrisk” te gjithe nga pak???? Po kur u dekorua krimineli breca?? Po kur u dekorua lufta e drashovices dhe u ngrit shendet per hysni kapon??? Po ke pate ne kete ceremoni nga pd ju o prezervative????? Po pse u dashka urdher nga pd per te vene ne vend nje vleresim te munguar??????? Perkundrazi pd duhet ta kishte bere kete dekorim qysh ne vitin 1993 por akoma nuk ishte shkeputur nga mentaliteti komunist I peçeve, shehomugosheve, popoviçohoxhes , e lloj lloj funderrine tjeter te ketij vendi per gjysem shekulli. Po edhe keta qe mendojne se ju dhimbesen shume e paskan dashur te jene ne qoshe te rrine ne vendin e tyre ,se I pare ne shtepine e huaj nuk behesh dot dhe kur nuk te pjerdh njeri mos ha m kot. Po pse ore I zoti shtepise lloj njeriu do ti mare leje se ke do te ftoj?????? Po ne emer te partise qe keta jane vrare ju nuk keni rrespektuar asnje trashgimtare te tyre. Por sa here qe keni patur per te ndare e keni mare vete ose e keni ” shitur” per nje vend pune apo per nje ” bakshish”. Lerini te prehen te qete se nuk jane prone e askujt ne politike por jane martire te pafajshem te krimineleve te dekoruar me radhe ne keto vite postkomunizem.