Kryeprokurori Llalla thërret prokurorët e rretheve: Proritet lufta kundër kanabisit

Prokurori i përgjithshëm Adriatik llalla ka zhvilluar një takim me gjithë prokuroret e rretheve. Takimi është mbajtur ne mesditë në ambientet e Prokurorisë së Përgjithshme.

Mësohet se ky është takimi i parë, ku kreu i akuzës zhvillon takim me gjithë drejtuesit e prokurorive, pas hyrjes në fuqi të ndryshimeve kushtetuese.

Burime nga brenda mbledhjes kanë bërë të ditur për Ora News se kreu i akuzës u ka kërkuar drejtuesve të vijojnë normalisht punën duke patur si prioritet luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit dhe bashkëpunimin me organet e tjera ligjzbatuese në luftës antikanabis.

Me ndryshimet e reja kushtetuese, ristrukturohen kompetencat e niveleve drejtuese dhe parashikohen një organizim tërësisht i ri, ku prokuroret e thjeshtë janë vete zot te çështjeve të tyre.

Në takimin e sotëm mësohet se u zhvillua edhe një ceremoni simbolike edhe për betimin e tre magjistratëve të rinj, të cilët u dekretuan pak ditë më parë prokurorë nga Presidenti i Republikës.