Kur luan topa djegësi, duhet të gjuash fort se digjesh vetë

Nga Majlinda Bregu – Dje pas votimit te ligjit te SPAK, ligji i qe percakton menyren e zgjedhjes se KLGJ dhe KLP,eshte terhequr ne minute te fundit ne seance plenare nga maxhoranca. Sipas asaj qe tha Kryetari i Kuvendit: per te gjetur konsensus.

Kam lexuar keto dite historine e reformes ne drejtesi ne Rumani, Bullgari e Kroaci meqe jane vendet ku parimi i Kushtezimit per tu anetaresuar ne BE, i zuri para nesh. Edhe sot e kesaj dite askush nuk e thote dot as qe reforma atje u krye e plote,as qe e beri drejtesine krejt te pavarur.

Por prej mbreme nje gje kam me te qarte, ( shpresoj jo vetem une),edhe pse mjegulla e lojes se kush eshte TRIM e voton PRO Reformen ne Drejtesi,dhe kush eshte FRIKACAK E voton JO, po behet edhe me e dendur.

Kjo loje “Topa Djegesi” (e mban mend kush eshte i brezit tim),e rikthyer pas votimit te Korrikut), i shkon pas shijes e fijes vetem KM dhe maxhorances qe qeveris.

Une jam e qarte per rendesine qe ka kjo reforme per te mos e lene Shqiperine ne çarkun e izolimit e te pavemendjes. Jam e qarte edhe se sa mund duhet te nderrosh mendjen e vendeve Europiane e jo vetem se nje reforme e mezorarrire ne rezultat dhe per vendet e tjera, do te ndryshoje katerciperisht te ardhmen e Shqiperise. Por na kane vene ne prove!

Jo per letrat! Per te gjetur njerezit qe kane vullnet e kurajo per ta ndryshuar kete gjendje!

Ndaj them. Kjo reforme duhet mbyllur nje ore e me pare. Dhe kete nuk e pres nga maxhoranca. Atyre ju volit te perdorin te vetmen karte e cila ende nuk ka vulen e deshtimit si reformat e tjera; te mburren se po bejne ate qe duhet per vendin; se jane kurajoze;te qarte dhe ne linje lineare dakordesie me nderkombetaret. Madje, kaq mjeshterisht jane ne kete loje, sa po t’ kene mundesi do ta zgjasin deri n maj te vitit tjeter.

Kjo eshte loja e tyre. Do te isha shume e kenaqur te mos na kishin opoziten ne kete loje.

Sepse une s’ po artij dot te pertyp faktin se pse nuk “i djegim”, e te dalin jashte kesaj loje. Pse duhet te jemi prokundra/ndoshta, per nje proces qe nese sot ka nje mundesi reale per tu zbatuar e ka prej prej ndryshimeve qe ka bere opozita.

Sa me shume te zgjatet kjo histori do degjojme me pak per maturantet qe jane ende pa zgjidhje; per laboratoret qe nivelin e garancise per kontrollin e mbetjeve te riciklueshme,e kane asfare te besueshem. Me pak do degjojme per permbytjet e zakonshme dhe sigurisht shume pak per te perditshmen e lenguar te shqiptareve.

Dhe s’ do kete kohe te flasim as per zgjedhjet e si fitohen ndershmerisht madje.

Dhe ne fund.

Qe ne te jemi te besueshem mjaftueshem kur flasim per kete qeveri,duhet te jemi te qarte e permbylltas me kete reforme ne drejtesi. Me veten, me nderkombetaret. Ndryshe, jo konfuze me veten e jo konfuze me nderkombetaret.