Masakra në Dajç për lojën e pokerit, gjykata lë në burg autorin

Tre ditë pas masakrës në Dajç të Shkodrës, gjykata lë në burg Miklovan Parubin i cili vrau dy persona dhe plagosi katër të tjerë.

Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e së hënës. Miklovan Parubi, ishte person i njohur në zonë si konsumator i lëndëve narkotike, si dhe me luhatje emocionale. Mendohet se në këto kushte, i prekur në sedër pas lojës, ai të ketë ndërmarrë krimin.

Parubi ishte pronar i një lokali në Dajç, por nuk konfirmohet nëse bëhet fjalë për ambientin ku ekzekutoi bashkëfshatarët e tij. Ai është i martuar dhe baba i një vajze.

Policia tha se vrasja ka si motiv një konflikt banal mes autorit dhe personave që gjendeshin në lokal, pas lojës me poker.

Ai qëlloi me armë zjarri pak para mesnatës së 4 tetorit në lokalin në Dajç duke vrarë shtetasit Arjet Saiti 42 vjeç dhe Gacalin Kopshti, 30 vjeç.

Gjithashtu, nga të shtënat mbetën të plagosur shtetasit: Aleks Prendi, 40 vjeç, Viçens Kopshti 26 vjeç, Ndok Marku 35 vjeç dhe Kitas Molla 26 vjeç.