Meta pret Laura Boldrinin: Italia, avokate e integrimit të Shqipërisë

TIRANË-Kryetarja e Dhomës së Deputetëve të Italisë, Laura Boldrini nisi paraditen e së enjtes një vizitë dyditore në Tiranë, me ftesë të kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta. Pas takimit në Kryesinë e Kuvendit me homologun Meta, një konferencë të përbashkët për shtyp, kreuparlamentari vlerësoi kontributin e paçmuar të Italisë përgjatë këtyre viteve, ndërsa theksoi se vendi fqinj mbështet hapjen e negociatave me BE.

“Është kënaqësi e veçantë që kryetarja e parlamentit italian viziton vendin tonë. Italia ka qenë dhe mbetet avokatja në këtë drejtim, pasi ne mbështetmi shumë tek ky vend, Sa i takon edhe çeljes së negociatave me BE.”, tha Meta.

Rreth ores 13:00 kryetarja e Dhomës së Deputetëve italianë do t’i drejtohet me një fjalë përshëndetëse Kuvendit të Shqipërisë. Gjatë kësaj vizite, znj. Boldrini do të takohet edhe me përfaqësues të lartë të shtetit shqiptar, Presidentin e Republikës, Bujar Nishani, ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati, etj.
vijon