Ministri Tahiri mashtron serish, del kunder raportit te Guarda di Finanza

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka reaguar pas publikimit të raportit të Guarda di Finanza, ku theksohet se në krahasim me një vit më parë është 5-fishuar sipërfaqja e kultivuar e kanabisit në Shqipëri.

Në një status në Facebook, Tahiri ka gjetur justifikimin e rritjes së orëve të fluturimit dhe sipërfaqeve të monitoruara, nga të cilat është asgjësuar mbi 2 milionë bimë narkotike.

Reagimi i ministrit Tahiri:auto_14581514_10211089030202036_5125538763806760210_n1475848464

Per ata qe kane sy e vesh, me poshte te dhenat zyrtare te Guardia di Finanza dhe Policise se Shtetit. Me shqip:
1. Siperfaqja e monitoruar ne 2016 eshte 506 hektar, prej te cilave 213 te kultivuara me kanabis. Ne 2013, siperfaqja e monitoruar ishte 361 hektar, prej te cilave 323 hektar te kultivuara (nga te cilat 319 ishin ne Lazarat).
Pra siperfaqja eshte me e vogel se 2013, edhe pse sic shihet, ne 2013 i gjithe monitorimi fokusohej ne Lazarat.
2. Oret e monitorimit jane 18% me shume se vjet dhe thuajse 50% me shume se 2013.
3. Gjeografia e fluturimeve, ne te gjithe vendin pa asnje limit.
4. Kjo eshte arsyeja pse ne 2016 kemi arritur te zbulojme me shume hapesire te kultivuar sesa vjet. Dhe ky nuk eshte shenje deshtimi, por shenje e qarte e punes per te identifikuar dhe shkaterruar cdo parcele.
5. Ne 2016 policia shkaterron 99.8% te hapesires se kultivuar. Ne 2012 shkaterronte 0% dhe ne 2013 shkaterronte 7.5%. Kush eshte narkotrafikanti?!?! Qeveria e lidhur me bandat e droges kush eshte?!?!
6. 19% e sasise se shkaterruar eshte kubike, pra qe ne fazen paraprake, qe tregon aktivitetin masiv te policise per te parandaluar kete fenomen.
GdF e deklaroi shume shume sakte: bashkepunimin e shkelqyer me Policine Shqipetare, rezultatet shume pozitive dhe vazhdimin e perbashket te kesaj lufte ne te ardhmen.
Saliu, Luli dhe Muli, kane te drejten e tyre te hedhin balte, sic kane bere gjithmone, por sot eshte e qarte se Shqiperia dje kishe nje problem te pazgjidhur me kultivimin, kur ata ishin ne qeveri. Ndersa sot, Shqiperia ka nje problem qe po merrr zgjidhje perfundimtare. Dallimi eshte shume i madh!