Ndodh dhe kjo, Erjon Braçe nuk e votoi ligjin e mbetjeve, por sulmon Nishanin përse e ktheu në Kuvend

Një ditë më parë kreu i Shtetit Bujar Nishani ktheu për rishqyrtim në Kuvend ligjin e mbetjeve.
Në reagim të tij kryetari i Komisionit parlamentar për Ekonominë, Erjon Braçe sulmon Nishanin duke shkruar se ligji i qeverisë “Rama” është më i mirë se ai i propozuar nga qeveria “Berisha”, ndërsa nuk harron të përmendë faktin se edhe ai vetë nuk e votoi këtë ligj në parlament.

Postimi i plotë:

Une Presidentin Bujar Nishani nuk e kam votuar!

Me shume se kaq;

Kurre nuk do te ndaj ndonje kauze me te!

Nuk eshte njeri i lire!

Shikoni;

Nuk do e bej dot kurre ti mohoj kujt te drejten per te ndryshuar mendim.

Por moralin publik-shtuar “mendimit” te ri, nuk do ua duroj dot kurre.

Per me teper kur keta nuk jane ata qe mendojne dhe ndryshojne me pas. Keta i ve ne levizje vetem nevoja politike-vertikalisht, nga i pari tek i fundit ne hierarki partiake dhe, vetem kur jane ne opozite.

Sot, presidenti Nishani ka kthyer pas ne Kuvend ndryshimin e fundit bere ne ligjin “Per menaxhimin e integruar te mbetjeve”, duke u bere “nishani” i bujshem i kauzes “ekologjike”.

Prej vitit 2003- vit kur nisi te flitet e merret vendim per kete ceshtje dhe, deri ne dekretin me daten e sotme, kam pare shume prej ketyre- njerin qe vendoste dhe te tjeret qe votonin sic donte ai, gjithnje per importin e pakufi te mbetjeve dhe per qellime djegie ne territorin e republikes se Shqiperise.

Sot njeri nder keta u vetbe hero, thjesht, vetem se pse beri me leje ate qe nuk e lane ta bente 5 vite me pare, kur tha “dakord” dhe votoi “pro” ligjin per importin e pakufi, ne sasi dhe qellim, te mbetjeve.

Ligji qe rrezoi sot, nuk ngjan me ligjin e tij.

Eshte minimalist ne raport me ligjin e tij dhe, ndalon kategorikisht importin e mbetjeve per djegie ne vend, kufizon importin vetem ne nje liste me kater rryma mbetjesh te parrezikshme, per nje qellim-riciklimin, vetem nga nje person juridik qe ka nje fabrike te certifikuar nga BE.

Une mendoj se perseri duhet dialog;

Per te shuar cdo dyshim, forcuar cdo mase qe e ben me te sigurt kah kontrolli i rrepte, kete veprimtari.

Pavaresisht se une nuk e votova, e verteta eshte kjo!

Nje gje po ua them gjithe politikaneve te perfshire sot, tani:

Nuk keni kauze! Kauza kerkon patjeter koseguencen. Per te qene i tille duhet te jesh njeri i lire, jo politikan ne nevoje! “GazetaExspres”