Ngjela: Ramës vetëm Reforma në Drejtësi i jep diplomën para BE-së

Avokat Spartak Ngjela ka bërë me dije në emisionin Opinion në TV Klan, se qeverisja e Edi Ramës, ka qenë një qeveri në embargo. Ngjela tha se Qeveria Rama mendonte se do të hapte negociatat me BE. Ai theksoi më tutje se ato nuk arriti t’i hapë. Sipas tij, arsyeja  e moshapjes është se BE nuk lëshonte asnjë cent, pa miratuar reformën në drejtësi.

Kjo ka qenë një qeveri në embargo. Ideja është pse ishte në embargo. Qeveria Rama mendonte se do të hapte negociatat me BE. Pse nuk i hapi? Sepse nuk arriti.

Ishin shumë para për të ardhur. Duke menduar që Berisha nuk pranohet nga perëndimi, Rama mendonte të merrte vota dhe të fitonte besimin e ndërkombëtarëve….

I ra kapitalit majtas sepse nuk kishte para në arkën e tij. Shtoi gjobat ndaj kapitalit. Kjo ndodh gjithmonë më momentet krize, Kjo ndodh në një vend informal. I ka këto para, i donte për të shpëtuar barkën.. BE nuk lëshonte asnjë cent pa bërë reformën në drejtësi.

Dhe reforma ishte e vetmja që mund ti jepte diplomën para Bashkimit Evropian. Kjo bëri që i gjithë konvergimi i tij ishte Reforma në Drejtësi, Të gjitha ishin të prekura nga korrupsioni. Ai nuk ishte një politiakn i madh që i bindi me sukses.

Ai i bindi me forcën e politikës amerikane. Ky do dështonte nëse nuk do pranonte BE. Pyetja është si do hyni në BE? Do futeni në BE siç u futët në Nato pa asnjë ushtar.

Nese ben refortmen ne Drejtesi dhe anetaresohet ne BE cdo gje ka marre fund“.

Avokati theksoi se reforma në drejtësi është një investim i ambasadorit amerikan që ja plasën shpirtin Sali Berisha dhe Lulzim Basha.

Kush nuk e kupton është injorant politikisht. Në Gjykatën Kushtetuese këta kanë hedhur Amerikën. Vetingu do veprojë ashtu siç është sot. BE nuk është formacion politik. Është ekonomik“.

Shiko videon: