Notat e kuqezinjve ndaj Lihtenshtejnit/ Balaj vlerësohet më shumë

Nuk ishte një Shqipëri brilante sa i përket lojës, por në fund rëndësi ka fitorja dhe kjo është ajo që i intereson më shumë De Biazit në një grup të frikshëm me ekipe si Spanja, Italia apo Izraeli. Kuqezinjtë fituan dy ndeshje radhazi në këtë start të eliminatoreve të Botërorit, duke e nisur si kurrë më parë edicionin.

Në Lihtenshtejn ishte një ndeshje ku trajneri edhe eksperimentoi, qoftë me skemën apo aktivizimin e disa lojtarëve që kishin humbur formacionin. Madje guxoi të hidhte në fushë edhe debutues si Azdren Llullaku. Nuk ishte kundërshtari i duhur për provën e madhe, por gjithsesi Shqipëria u tregua pragmatiste, duke e fituar ndeshjen me shifrat 0-2.

Ndoshta pritej më shumë sa i përket lojës dhe mënyrës se si skuadra sulmon. Megjithatë, kuqezinjtë fituan dhe deri më tani janë OK. De Biazi mori sinjale pozitive nga Jahmir Hyka dhe Odise Roshi, të cilët konfirmuan se po kalojnë një formë të mirë. E njëjta gjë edhe për Bekim Balajn, që bëri të harrohet mungesa e Armando Sadikut, i cili në pesë ndeshjet e kaluara të Kombëtares ka qenë sulmuesi kryesor.

Të dielën në “Loro Boriçi” është prova e së vërtetës, aty ku kuqezinjtë duhet të tregojnë se sa vlejnë përballë Spanjës së madhe, që tashmë e sheh Shqipërinë nga poshtë. Mbrojtja me Mavrajn dhe Gjimshitin në qendër pritet të ketë barrën më të madhe. Me Spanjën është një histori tjetër, por De Biazi dhe kuqezinjtë kanë treguar se të tilla ndeshje dinë t’i përballojnë.

Xhani de Biazi – 6.5

Fiton një ndeshje që duhej fituar pa dhuruar spektakël, por edhe pa e vënë ndonjëherë në diskutim triumfin. Skuadra e tij vazhdon të mbrohet mirë dhe të sulmojë dobët, por ne jemi të parët në grup dhe kjo mbyll çdo diskutim. Tani le të bëjë atë që di të bëjë më mirë: katenaço. Askush nuk do ta kritikojë…
/panoramasportbalaj-nota-300x226

abrashi-nota-300x225

cikalleshi-nota-300x225

hyka-nota-300x226

hysaj-nota-300x225

mavraj-nota-300x225

roshi-nota-300x225