Obama: ‘ISIS-i do të mposhtet, të pamëshirshëm në të gjitha frontet’

Ofensiva e bujshme e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja për të rimarrë Mosulin nga kthetrat e shtetit Islamik në Irak nuk ka kaluar pa u komentuar nga presidenti amerikan.

Grupi terrorist Shteti Islamik është i destinuar të mundet, pas një beteje shumë të vështirë, deklaroi presidenti Barack Obama në një intervistë të publikuar sot.

“Koalicioni jonë vazhdon të jetë i pamëshirshëm kundër Shtetit Islamik në të gjitha frontet”, tha Obama për gazetën italiane, “La Repubblica”, para se të zhvillojë një darkë shtetërore me kryeministrin italian, Matteo Renzi në Uashington.

Ai kujtoi përpjekjet e trupave irakiane për të pushtuar Mosulin dhe faktin se forcat e Shteti Islamik nuk kanë shënuar asnjë fitore të madhe në Irak apo Siri për më shumë se një vit.

Megjithatë, presidenti amerikan paralajmëroi se ISIS-i ende ka aftësinë për të zhvilluar ose frymëzojë për sulme terroriste dhe bëri thirrje për një bashkëpunim më të madh ndërkombëtar në shkëmbimet e informacionit dhe rritjes së sigurisë në kufij.