Paris, 15 të rinj sulmojnë me bomba makinën e policisë, oficeri në koma

Një polic francez është në rrezik për jetën një ditë pasi një grup të rinjsh sulmuan me bomba makinën e tij te patrullës jashtë Parisit, thonë prokurorët.

Oficeri 28-vjeçar pësoi djegie të rënda dhe është në një gjendje kome , tha prokurori Eric Lallement.

“BBC” saktëson se partnerja e tij femër është edhe djegur keq në duar dhe fytyrë.

Një grup prej rreth 15 të rinjsh ishin të përfshirë në këtë sulm, ku rrethuan makinëm dhe dhe filluan një sulm barbar, raporton SYRI.net

Dy oficerë të tjerë, të cilët erdhëm për të ndihmuar kolegët, u plagosën gjithashtu.

Kryeministri, Manuel Valls, tha se ata që janë përgjegjës do të sillen para drejtësisë”.

Sulmi në Viry-Chatillon ishte një “tentativë për vrasje”, sipas zyrtarëve që po hetojnë mbi ngjarjen.

Oficeri i plagos rëndë po lufton “mes jetës dhe vdekjes”.