Policia mësyn sërish në Dukagjin, operacion i gjerë antikanabis

SHKODER – Policia është rikthyer sërish në Dukagjin, një zonë e evidentuar vazhdimisht për kultivimin e kanabisit. Burime për “BalkanWeb” bëjnë të ditur se operacioni antikanabis ka nisur mëngjesin e sotëm, kur në Dukagjin kanë zbarkuar forca të Policisë dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë.

Mësohet se në qendër të operacionit është evidentimi i zonave që shërbejnë për tharjen e bimëve narkotike dhe identifikimi i trafikantëve që merren me shitjen e kanabisit.

Policia mësyn sërish në zonat e thella të Dukagjinit, ku disa herë është qëlluar me armë në drejtim të forcave të rendit. Në operacionin masiv të dy viteve më parë, rreth 160 forca policore u angazhuan në Dukagjin, të mbështetur edhe nga tre helikopterë.

Në zonën malore të Dukagjinit kultivimi i kanabisit është shtrirë në një territor të gjerë, në parcela të vogla dhe të veçuara, larg zonave të banuara, gjë që e ka bërë të vështirë punën e policisë.