PRAG LUFTE/ Rusia gati të sulmojë forcat amerikane

Forcat ruse janë të gatshme që të rrëzojnë aeroplanët dhe raketat amerikane në Siri, me qëllim që të mbrojnë jetët e oficerëve të vet, të cilët veprojnë në Siri, ka tërhequr vërejtjen ministria ruse e Mbrojtjes

Zëdhënësi i ministrisë së Mbrojtjes, gjenerali Igor Konashenkov, më herët ka deklaruar se sulmet e pa-sanksionuara të ndërmarra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Siri mund të rrezikojnë jetët e oficerëve dhe ushtarëve rusë që janë në Siri.

Siç theksuan ekspertët ushtarak, vendimi për shkatërrimin e aeroplanëve të paidentifikuar mund të merret me shpejtësi, pasi që radarët rusë nuk mund të identifikojnë përkatësinë e aeroplanëve të paidentifikuar, në zonat e veprimit të forcave të rregullta ushtarake të Sirisë.

Në internet janë publikuar disa fotografi, të cilat kanë nxitur një debat të ashpër dhe kanë ndezur imagjinatën e mbështetësve të teorive të konspiracionit. Pretendohet se në këto fotografi mund të shihet se si aeroplanët amerikanë ngjyrosen, për t’iu ngjasuar aeroplanëve rusë.

“Nëse në rajonet në të cilat veprojnë oficerët rusë shfaqen aeroplanë të paidentifikuar apo nëse në ato rajone shkrepën raketa, vendimi për shpëtimin e pjesëtarëve të ushtrisë ruse do të merret me shpejtësi”, kanë deklaruar burimet ruse.

Njësitë ruse, të stacionuara në bazat ushtarake Hmejmim dhe Tartus janë të mbrojtura nga sistemet kundërajrore S300, si dhe sistemet më të reja, S400, të cilat kanë një rreze të veprimit prej 400 kilometra.