Presidenti i Nigerisë në konferencë përball Merkel: “Gruaja e ka vendin në kuzhinë”

Presidenti i Nigerisë, Muhammadu Buhari ka reaguar ndaj kritikave të marra prej gruas së tij. Ai ka thënë se Zonja e Parë e shtetit e ka vendin në kuzhinë.

Këto deklarata Buhari i ka bërë gjatë një vizite në Gjermani, ndërkohë që po qëndronte në krah të Kancelares Angela Merkel, një prej femrave më të fuqishme në botë.

“Nuk e di se në cilën parti bënë pjesë gruaja ime, por ti që ajo e ka vendin në kuzhinë dhe në dhomat e tjera” – është shprehur ai.

Bashkëshortja e tij, Aisha Buhari ka deklaruar se me shumë mundësi nuk do ta përkrahë në zgjedhjet e ardhshëm, vetëm në qoftë se ai bënë ndryshime në qeveri.

https://youtu.be/FU5T_rBfjgA