Recetë: Speca të kuq turshi

Më poshtë mund ta gjeni recetën e plotë për përgatitjen e specave të kuq turshi.

Përbërësit:

2 kg speca te kuq

4 gota ujë

2 gota uthull

1 gote jo e mbushur sheqer

1 filgjan i kafes krip te trashe

Magdanoz, hudher, selino

Përgatitja:

Specat i pastrojme nga bishta dhe farat.

Specat i prejm per se gjati ne feta sipas deshires, dhe palosim neper kavanoze.

Shtojme hudhren, magdanozin ose selinon.

Ujin e vlojme me kripen dhe sheqerinpastaj pasi te vlon e largojme nga zjarri dhe shtojme uthullen.

Kete tretsire e qesim neper kavanoze dhe i mbyllim hermetikisht.

Nga kjo mase do te mbushen 4- 5 kavanoze.