Ringritja e Partisë Demokratike kalon domosdoshmërisht nga zgjerimi i demokracisë së brendëshme z. Basha

Shkruan: Ajet Delaj, New York

Sipas kendeveshtrimit dhe heshtjes suaj permanente realisht nuk te duhen mendimet e mia por kam frike se edhe te shume te tjereve megjithate po te ishte puna personalisht per juve te jeni i sigurte se nuk do i harxhoja as pese minuta per ti hedhur disa ide ne leter por dua te theksoj se tere miqte e mi madje deri edhe bashkepuntore te tu jane miqte e mi te vjeter te shkolles, revolucionit demokratiko-studentore natyrisht te punes e ringritjes se Partise Demokratike nga hiri i revolucionit komunist te 97-tes.

E dua vendin tim edhe pse na debuan dhe na e mohuan atdheun komunistet dhe neokomunistet e pas 90tes megjithse jam i bindur se me ndihmen e Zotit e Amerikes ne Shqiperi do te instalohet demokracia dhe shteti ligjor edhe perkundrejt rezistences tuaj tashme te hapur per te pranuar keshilla dashamirse nga partneret strategjike te Shqiperise dhe shqiptareve , Shtetet e Bashkuara te Amerikes.

Qe ne fillim dua te jem i qarte me juve dhe me çdo njerin qe i thote vetes shqiptar e aq me teper i djathte dhe antikomunist se çdo sulm shpifje apo intrge ndaj Ambasadorit te Shteteve te Bashkuara te Amerikes ne Shqiperi eshte eshte vazhdimsi e mentalitetit komunist dhe veprimtari e paster antishqiptare qe perpiqen ta mbajne peng Shqiperine dhe shqiptaret si pjese e perandorise te se keqes nen hegjemonine e pansllavizmit rus.

Çdo sheqerosje me sovranitet me shtet Sovran e me te drejta per te vjedhur , vrare e shtypur shqiptaret eshte demagogji e paster per te mbuluar ne syte e shqiptareve veprimtarine e tyre kriminale antishqiptare dhe ne sherbim te interesave te atyre qe e kane mbajtur Shqiperine si vendin me te varfer te Europes kure Zoti ka qene mjaft bujar per çfare na ka lluruar per njesi te siperfaqes.

Z. Basha po ju a shkruaj tashme publikisht disa rreshta jo se me dhimset kariera juaj politike sepse ju kam paralajmeruar qe kur vizituat Washingtonin se do ishte fillimi apo fundi i karieres suaj politike ku megjithse ju urova qe te ishte fillimi , koha e qendrimit tuaj ne Amerike e ne vazhdim po tregon se ju realisht po shkoni drejt fundit gje qe po i bini nje katstrofe te djathtes shqiptare edhe ashtu te bere cope cope..

Mundohem te shkruaj dhe te bie para publikut shqiptar se çfare eshte mire per ate vend dhe ate popull megjithse nganjehere ajo çfare une them dhe realitetit shqiptar eshte nje hendek i madh megjithse shumica e gjerave qe them jane nje realitet i jetuar ketu ne shtetet e Bashkuara te Amerikes qe pata fatin qe te jetoj duke kompletuar tamam ate sentecen se jo çdo e keqe vjen per te bere keq.

Mundet te mos preferosh te komunikosh me mua per nje mije arsye dhe eshte nje e drejte e juaj e pamohueshme por do besh nje gabim fatal nese nuk komunikon me te tere ata qe nuk kane qene dhe nuk jane me se pakti benjamine te z Berish se kam frike se se jo vetem behen shume por mbartin vlera dhe moral te patjetersueshem per Partine Demoke e demokracine shqiptare.

Te degjova me vemendje tek studio e hapur dhe me mbeti ne mendje nje deklarate e juaj se kishit ndryshuar si PD qendrimin mbi pronen megjithse per te verteten akoma nuk kam degjuar te artikulohet diçka per te qene se paku gjer tani .Ne kete kuader do te sugjeroja qe publikisht ti rikhehesh programit te pare te Partise Demokratike te botuar ne Gazeten Rilindja Demokratike e 5 Janarit 1991.

Nje rikthim publik tek ky program ku eshte e shprehur qarte edhe qendrimi mbi pronen referuar mbi lirie dhe te drejtat themelore te njeriut e frymen e Gjykates se Strazburgut dhe jo vetem kaq por sjell mjaft risi per frymen e Partise Demokratike e natyrshem edhe mbi kujtimet e ndjenjat e njerzve qe per hi rte se vertetes ne shumicen e tyre jane neperkembur e tradhtuar.

Eshte detyre e lidershipit te ri te Partise Demokratike qe te bashkoje Partine Demokratike duke ju bere thirrje publike te tereve qe jane larguar nga PD pergjate 20 viteve te fundit duke ju drejtuar edhe me emra nominal natyrisht disave qe kane kontribut te spikatur por duke vlersuar edhe rinine e kohesionin e Partise Demokratike.

Do ju sugjeroja te krijonit data base e antarsise dhe strukturave lokale e forumeve te Partise Demokratike me baze Bashkine dhe te tere se bashku data base kombetare nese nuk e keni realizuar akoma gje qe nuk kam degjuar gje akoma.

Antare te asamblese se bashkise duhet te jene kryetari , sekretari e kryesia e seksionit , grup seksionit e degeve te patise dhe te tere se bashku antare te asamblese kombetare. I duhet bere thirrje qe te regjistrohen ne data base e Bashkise tere ata simpatizante apo antare te PD qe jetojne ne perendim duke e lene te hapur modalitetet se si do e japin voten e tyre ne kuader te ligjit te ri zgjedhor qe duhet te mundesoje voten elektronike te tere shqiptareve.

Keni bere nje pune te shkelqyer ne ringritjen e PD deri ne nivel lokal e veçanarisht ringritjen e FRPD por per arsye qe ju i dini me mire ne menyre te panatyrshme per nje formacion politik demokratik kjo praktike nuk ka vazhduar ne ngritjen e strukturave te larta e formumeve te PD. Per rikuperimin e kesaje thyerje natyrisht qe eshte vone tani por per ta rikuperuar do ju sugjeroja qe te ngrini Asamblete e Partise Demokratike me baze Bashkie ku asambleja e bashkise te aprovoje me kandidatura alternative me debat te hapur dhe te votoje kandidaturat per deputete e natyrisht per kryetare te bashkise kur te vijne momenti.

Lejimi nga ana juaj e revanshit te strukturave te vjetra te Partise Demokratike mbi te zgjedhurit lokal me voten e drejteperdrejte te demokrateve te bazes do te te rezultoje fatale per Partine Demokratike ne zgjedhjet e ardheshme ashtu siç te rezultoje fatal rezultati i zgjedhjeve lokale ne Diber.

Ajo çfare ju bête duke shkarkuar gjysmen e Kryetareve te degeve te zgjedhur me voten e drejteerdrejte te antarve te bazes se Partise Demokratike eshte nje veprim tipik komunist nje mentalitet i shkuar kohe ku lideri i partis te ben gjemen kure partia politike ne demokraci dhe pluralizem eshte nje bashkim vullnetar i njerzeve me ideale e interesa te perbashketa.

Nese baza e partis shikon ne lidershipin e partis nje grupacion te vogel me interesa e mentalitet te ngushte qe nuk e lidh asgje me bazen e partis atehere te bejne nje ‘top” ne parti dhe te rrofte selia dhe do mundohesh te menaxhosh partine me mercenare siç bête ne Diber por kur te vijne zgjedhjet e pergjithshme kam frike se nuk te dalin mercenaret per tere Shqiperine dhe jo vetem kaq por dihet produktiviteti i tyre.

Ne nje te ardhme jo te larget pas zgjedhjeve te pergjithshme Asambleja kombetare te propozoje kandidaturat alternative per Kryetar te PD e Sekretarit te Pergjithshem ku dy çifte (dy per kryetar e dy per sekretar te votohen nga antarsia pasi te kene paraqitur platformat e tyre dy e dy apo nje nga nje per te vazhduar garen dhe te zgjidhen me votat e antarsise.

Mbas zgjedhjeve dhe konstituimit te Kryetarit dhe Sekretarit, Asamblea kombetare te votoje per antaret e kryesise dhe shefat e departamenteve me kandidatura alternative duke e hapur perfundimisht Partine Demokratike per tere ata shqiptare qe duan te militojne ne PD duke paraqitur natyrisht programin elektoral e zhvillimor te vendit.

Nuk ka menyre me te mire se sa vota e antarsise per te bashkuar partine dhe garantuar mbeshtetjen dhe voten per nje program qe natyrshem do ishte program i djathte i zhvillimit te Shqiperise e Shqiptareve qe fatekeqesisht i ka munguar per me shume se 75 vjet..

E di qe keshilltaret nuk jane te pershtatshem per natyren bajraktare e pse jo diktatoriale te shqiptareve ku te tera gjerat i di individi ashtu siv Enveri i dinte te gjitha por per te shmangur kete handikep te madh te shoqerise shqiptare ku nuk mund te perjashtohet askush Partia Demokratike duhet te hape debate online duke marre ide qe me te vertete mund ti vlejne punes suaj i nderuar z Basha.

Do doja te sugjeroja idene e 100 deputeteve me vote te drejteperdrejte popullore duke kembengulur me force qe zonat zgjedhore te ndahen mbi bazen e numrit te votuesve ku diferenca ndermjet zonave asnjehere te mos e kaloje 1000 votat duke e kaluar ne nje fare menyre hilen e ndarjes teritoriale ku nje e treat e teritorit ka 40 bashki apo nje kryetar bashkie zgjidhet me 5000 vota e nje tjeter me 50. 000 vota ku qartas nuk ruhet vlera e votes as mbi baze territory as mbi baze votuesish.

Nuk dua te kontestoj pozicionin as rolin tuaj sepse nuk eshte as koha as vendi por do ju sugjeroja qe te perqendroni tere aftesite dhe vizionin tuaj drejt se ardhmes drejt pushtetit te neserm qe te te japin mundesine qe te realizoni plateformen tuaj platformen e djathte qe per rreth nje shekull I ka munguar ati populli dhe atij vendi.

Nuk dua te zgjatem me tej por u mundova te fokusohem ne disa drejtime qe thellesisht mendoj se Partise Demokratike i duhen megjithate keto jane disa ide e sugjerime dashamirese qe nese ju duken te vlefshme jane vetem dashamirese dhe pa koston e keshilltareve servile apo te keshilltareve qe fitojne buken.

Shumica e atyre qe une po ju sugjeroj si kryetar i Partise Demokratike jane parime , praktika dhe procese qe i aplikojne partite politike ne perendim atje ku shqiptaret enderrojne qe te arrijne nje dite por qe kane 26 vjet qe jane marre peng nga gjithçfare individesh e strukturash antishqiptare por nje dite me siguri qe do çlirohen dhe do çlirohen vetem atehere kur qytetaret shqiptare te luftojne per te drejtat e tyre dhe te thone fuqishem fjalen e tyre brenda partive politike apo organizmave dhe asociacioneve te shoqerise shqiptare.

Te fundit qe dua te bie ne vemendjen tuaj eshte problemi kohe. Nese kete aksion politik vendimtar nuk e implementon para zgjedhjeve te pergjithshme nuk mendoj se do te te jepet shansi per her te dyte.

.