Samsung ndalon prodhimin e Note 7

Gjiganti i smartphone-ve Samsung ka ndaluar prodhimin e produkteve Note 7 pas ankesave se edhe zëvendësuesit e prodhimeve të para kanë probleme me bateritë.

Reuters dhe agjencia e lajmeve koreano-jugore Yonhap cituan disa zyrtarë të paidentifikuar duke thënë se kompania kishte bllokuar përkohësisht prodhimin e Galaxy Note 7

Samsung tha për BBC se kompania po tërhiqej për pak kohë për të siguruar cilësinë e produktit të saj. Kjo lëvizje erdhi pas dy rrjete amerikane ndaluan së shituri këto telefona.

Samsung tha ditën e sotme se do të hetojë më në thellësi çështjen e Note 7. Më herët filluan ankesat se shumë prej Note 7 u kishte shpërthyer bateria dhe kishin marrë flakë.

Kompania njoftoi se do t’i zëvendësonte, megjithatë problemit nuk iu gjet zgjidhje dhe ankesat vazhduan.