Sherr mes bandave në burg, merren peng 100 persona, vriten 25 të burgosur

Të paktën 25 të burgosur janë vrarë në përleshjet mes dy bandave rivale në një burg të mbipopulluar në veri të Brazilit, njoftojnë mediat lokale.

Shtatë nga të vdekurve u pre koka dhe gjashtë të tjerë djegur për vdekje, raportoi një zyrtar i policisë.

Incidenti në Boa Vista, kryeqyteti i shtetit Roraima, ndodhi gjatë orëve të vizitave.

100 vizitorë u morën si pengje por policia arriti ti lironte kur përfunduan trazirat, thotë “BBC”.

Dhuna filloi kur të burgosurit hynë në një pjesë të burgut, ku ishin duke u mbajtur anëtarët e fraksionit tjetër.

Të burgosurit ishin te armatosur me thika dhe shkopinj druri, tha një dëshmitar.