Skafisti i tragjedisë së 9 Janarit dënohet me burg për trafik kokaine në Itali

Altin Belulaj, një nga skafistët e tragjedisë së 9 Janarit ku humbën jetën 21 persona nga mbytja e një skafi është dënuar nga autoritetet italiane me burg për trafik kokaine.

Altin BelulajBelulaj ishte liruar në vitin 2013 në Shqipëri për tragjedinë në fjalë, ndërsa ka vazhduar të merret me paligjshmëri.

Ai u kap në vitin 2014 në një operacion policor në Itali dhe thuhet se ka pasur lidhje me grupin mafioz “Ndrangheta”.

Shqiptari është dënuar me 12 vjet burg për trafik ndërkombëtar kokaine. Shqiptari transportonte kokainë nga Shqipëria për në Itali.