Sulm me bombë afër stacionit policor turk, 6 të vdekur dhe 7 të plagosur

Gjashtë ushtarë turq janë vrarë, ndërsa shtatë persona, përfshirë civilë, janë plagosur sot kur një makinë shpërtheu afër një stacioni të policisë në rajonin kufitar në juglindje të Turqisë, njoftojnë burimet e sigurisë.

Këto burime bëjnë të ditur se shpërthimi ndodhi afër stacionit të xhandarmerisë Durak, 20 kilometra larg qytetit Semdinli, afër kufirit me Irakun dhe Iranin, ku militantët e Partisë së Punëtorëve Kurdistian (PKK).

Agjencia private e lajmeve e Turqisë, Dogan raporton se shpërthimi ndodhi gjatë kontrollit të një makine në rrugë, para stacionit të policisë.

PKK, e cila nisi një kryengritje separatiste në vitin 1984, është emërtuar organizatë terroriste nga Turqia.