Tensionet me Ukrainën, Putini ‘rikthen’ Luftën e Dytë Botërore?

Një film i ri që tregon ushtarë të Ushtrisë së Kuqe të paktë në numër duke pushtuar gjermanët, por që luftojnë heroikisht, është bërë pjesë e fushatës së Kremlinit për të rikthyer krenarinë ruse.

Televizioni shtetëror tregoi Presidentin rus Vladimir Putin duke parë filmin javën e kaluar, së bashku me presidentin e Kazakistanit Nursultan Nazarbajev, në kryeqytetin Astana.

Mesazhi i qartë ishte se Rusia dhe Kazakistani janë duke ruajtur lidhjet e miqësinë e epokës sovjetike, pavarësisht tensioneve në pjesë të tjera të ish-Bashkimit Sovjetik.

Por filmi vetë, titulluar “Panfilov’s 28 Men”, është i bazuar në një mit të regjimit komunist.

Filmi përshkruan një akt heroik vetëmohues jashtë Moskës në nëntor të vitit 1941.

Sipas mitologjisë sovjetike, 28 roje meshkuj nga Divizioni 316th i Ushtrisë së Kuqe, kryesisht rekrutë nga republikat sovjetike kazake dhe kirgize, nuk u zmbrapsën nga avancimi i fuqisë së Wehrmacht të Hitlerit.

Burrat, të udhëhequr nga Gjeneral Major Ivan Panfilov, u vranë të gjithë, por shkatërruan 18 tanke gjermane para se të vdisnin.

Ata u dekoruan pas vdekjes si Heronjtë e Bashkimit Sovjetik – dhe fëmijët sovjetikë mësuan në lidhje me qëndresën e tyre të fundit nëpër shkolla.

Megjithatë, historianët thonë se historia nuk është e vërtetë.

Një hetim zyrtar sovjetik mbi ngjarjen, në vitin 1948, arriti në përfundimin se historia ishte “shpikje” nga një gazetar nga gazeta e Ushtrisë së Kuqe Krasnaya Zvezda.

Kremlini promovon idenë e Luftës së Dytë Botërore si një fitore heroike që mbajti të bashkuar shtetin sovjetik kundër fashizmit – dhe ende bashkon Rusinë sot kundër një kërcënimi të ngjashëm që ata thonë se është rishfaqur në Ukrainë.

Burimi: BBC