Thesari sekret: Gjendet kartmonedha 700-vjeçare brenda skulpturës antike kineze

Nuk ndodh çdo ditë që të mbani në dorë një kartmonedhë 700-vjeçare, shkruan sot CNN, transmeton Syri.net.

Specialistët e ankandeve “Mossgreen” në Australi zbuluan kartmonedhën e dinastisë Ming, fshehur brenda një gdhendjeje antike budiste. Skulptura tregonte kokën e një Luohan-i, një personi të ndriçuar shpirtërisht që kishte arritur Nirvanën, sipas kulturës budiste.

Për RayTregaskis, kreun e Shtëpisë së Ankandeve për Artin Aziatik në Australi, kjo mundësi e rrallë duket si zbulimi i tërë jetës.

Tregaskis arriti ta gjejë thesarin duke prekur dhe vëzhguar nga poshtë, një skulpturë druri të Budës të shekullit të 14.

Atje, fshehur brenda zgavrës së kafkës, duke parë mirë e nga afër fare, ai gjeti një kartmonedhë që doli të ishte 700-vjeçare e dinastisë Ming, ndër monedhat e më të hershme të shtypura në Kinë.

“Kjo është hera e parë me sa dimë që një kartmonedhë është zbuluar brenda një skupture druri budiste, – tha ai. – Ne u befasuam, u mrekulluam dhe menjëherë e kemi përkthyer tekstin shumë të emocionuar.”

Skulptura duhet të ketë qënë pjesë e një serie skulpturash nga 16 deri në 500 që zakonisht përdoreshin për adhurim brenda tempullir budist.