Tragjike, sulmi ajror në Alepo vret 14 anëtarë të një familjeje

Katërmbëdhjetë anëtarë të një familjeje kanë vdekur në një sulm ajror në Alepo, thonë ekipet e shpëtimit.

Tetë fëmijë dhe dy gra ishin mes të vdekurve, tregojnë forcat e mbrojtjes civile, të njohura si “Helmetat e Bardha”.

Një banor Aleppo i tha BBC-së  qyteti kishte duruar bombardime të rëndë në 24 orët e fundit, aq sa kishte filluar të dridhej toka.

“Helmetat e Bardha” thonë se familja vdiq në zonën al-Marja të hënën, pas asaj që forca Mbrojtjes Civile siriane e quajtën nje sulm ajror nga një avion rus.

Gjithashtu 25 persona u vranë të dielën vonë në një sulm në një ndërtesë banimi në lagjen al-Qaterji.

Ekipet e shpëtimit përdorën një vinç për të nxjerrë një djalë 12-vjeçar nga një kat më lart, pasi një pjesë e ndërtesës u shemb në këmbët e tij dhe më vonë nxorrën një fëmijë të vdekur nga rrënojat.