Trupi kërkon ndihmë, 10 sinjalet që nuk mund të injoroni

Trupi është treguesi kryesor nëse diçka po ndodh me shëndetin tuaj. Mësoni të vëzhgoni trupin dhe të vëreni ndonjë shenjë të pazakontë. Më poshtë po ju zbulojmë se cilat janë 10 sinjalet që trupi dërgon në rast rreziku. Ato mund të mos jenë aq serioze në fillim, por mund të çojnë në komplikacione. Parandalimi është kura më e mirë.

Lëkurë e thatë

Nëse lëkura juaj është e thatë gjatë gjithë kohës, aq sa mund të keni kruarje, kjo mund të jetë shenjë e tensionit të lartë të gjakut, problemeve të veshkave, problemeve hormonale, si për shembull një tiroide e dobësuar, diabet, psoriasis. Ose mund të jetë thjesht një shenjë e kequshqyerjes dhe deficitit të vitaminave. Shtoni konsumimin e vajrave bimorë, vaj peshku dhe arra.

Thonj dhe flokë të dobët

Flokët dhe thonjtë e brishtë mund t’ju tregojnë se trupi nuk ka vitaminë B dhe kalcium. Kjo mund të jetë rezultat i hipotiroidizmit, mungesw e biotinës ose çrregullime në të ushqyer.

Mishra dhëmbësh të gjakosur

Nëse keni mishra të gjakosur, atëherë kjo mund të tregojë një mungesë të vitaminës C.

Neps për ëmbëlsira

Nëse keni neps për ëmbëlsira gjatë gjithë ditës, mund të jetë rezultat i lodhjes, problemeve në tiroide, infeksionit mykotik apo menopauzës.

Probleme me gjumin, nervozizëm dhe ngërçe në këmbë

Trupi juaj mund të ketë mungesë magnezi dhe kaliumi. Provoni të hani më shumë spinaq, lakër jeshile, bajame dhe fara luledielli.

Dëshirë për ushqim të thartë

Nëse keni një dëshirë të shtuar për ushqim të thartë, kjo do të thotë se organizmi kërkon ato produkte që janë të nevojshme për stimulimin e mëlçisë apo fshikëz së tëmthit. Shtoni limon dhe boronicë në dietën tuaj.

Dëshirë për ushqim të papërpunuar

Zakonisht është një shenjë e problemeve me mëlçinë ose gastritit. Ushqimet e papërpunuara janë në gjendje të lehtësojnë dhimbjet e barkut.

Lëkurë e thatë në bërryla

Mungesë e vitaminës A dhe C. Duhet të konsumoni më shumë fruta dhe perime, sidomos portokall, karrota, kajsi dhe kungull.

Dëshirë e shtuar për ushqime të kripura

Trupi kërkon natrium të shëndetshëm (që është i pasur me jod) dhe po përpiqet të rivendos ekuilibrin brenda trupit tuaj.

Rritje e dëshirës për prodhime deti

Dëshironi të konsumoni prodhime deti sepse ka shumë të ngjarë që të keni mungesë jodi në trup.