Video e Ramës për Shëndetësinë rebelon komentuesit, ja si e masakrojnë

Ka mjaftuar një video që kryeministri Rama ka postuar për nisjen e ndryshimeve në Shëndetësi, një nga sektorët shumë të kritikuar e që prekin direkt qytetarët, që komentuesit t’i lëshohen me kritika dhe akuza.

rama fb

“Rruga e Rilindjes së Shëndetësisë mbetet një sfidë tejet e vështirë, por krahasuar me 3 vjet më pare..”- shkruan Rama, duke nënkuptuar se ka shumë përmirësime.

Por nuk janë në një mendje komentuesit, të cilët i kujtojnë se spitalet janë një ferr, se premtimet e tij për shëndetësinë ishin mashtrim për t’i vjedhur votën dhe se shëndetsia do ndryshojë kur vetë politikanët të kurohen aty, e jo jashtë shtetit.

Postimi i Ramës

Rruga e Rilindjes së Shëndetësisë mbetet një sfidë tejet e vështirë, por krahasuar me 3 vjet më parë…

Një lajm i keq nga ky sektor përhapet menjëherë dhe bashkë me emocionin e natyrshëm negativ për fatkeqësinë e dikujt apo pakujdesinë ndaj dikujt, ushqen perceptimin e trashëguar në vite se shërbimi shëndetësor në Shqipëri vazhdon po njësoj. Por e vërteta është se edhe shëndetësia, ashtu si çdo sektor, ka hyrë në një proces reformimi të thellë, ku njerëzit në nevojë për shërbim shëndetësor kanë përjetuar plot ndryshime pozitive dhe jo vetëm probleme të trashëguara ende të pazgjidhura.

Ja një ndër shumë shembuj, se si janë shpëtuar apo lehtësuar jetë njerëzish në nevojë për kujdes shëndetësor:

Disa nga komentet e qytetarëve

Ky eshte nder te vetmit sektor ku ju si kryeminister nuk duhet dhe nuk mund te jeni krenar dhe te pretendoni se keni bere dicka,ilacet neper pavjone mungojne(aty edhe betadina dhe pambuku mungojne),vetem sherbim nuk mund te marresh.Gjithcka do e paguash,duke filluar qe nga polici te dera edhe deri te mjeku…..pervecese te duhet te blesh ilace ka dhe shume analiza qe duhet ti besh te privati se shteti nuk i ben(si psh dedimeri qe kushton 3800 lek te rinj)….Vetem ai qe e ka provuar te kete nje familjar ne spital e di shume mire se ne cfare derxheja eshte shendetesia ne kete vend.

Vazhdon njesoj deri kur sherbimi mjekesor te te trajtoi si njeri dhe jo si portofol ,deri kur klinika te jete ne kushte normale , deri kur ti kur shkon te kerkosh ndihme MOS te mendosh ne duart e kujt kam rene do gjej derman apo jo …….

Po ç’thoni kështu ?As TI vet nuk e beson këtë që shkruan…Vetëm rilindje nuk shihet kurrkund në asnjë vend.. Po i vdisni njerzit për së gjalli…

Sot ne periudhen e “Rilindjes”, shendetesia eshte pjesa ku calon me shume sistemi i qeverisjes. Eshte fusha ku njerezit kane humbur besimin dhe shpresen.

I genjeve njeher njerzit qe ja more voten po kesaj here si genjen dot me po me mir jep dorheqjen vet

Do te themi qe shendetsia ka ndryshuar momentin kur ju dhe politikanet tjere te vizitoheni aty ku shkon populli . Nuk mund te thuash ka ndryshuar per sa kohe ky popull vdes tek ushtaraku dhe gjithe politikanet per nje gervishtje te vogel shkojn ne private dhe jashte vendit .

ramafb