Video/ Gjenden bizhuteri 3500-vjeçare, brenda varrit të një luftëtari

Vitin që shkoi arkeologët zbuluan skeletin 3500-vjeçar e një luftëtari të Greqisë së lashtë, ku varri i tij ishte i mbushur plot me bizhuteri.
Gjetja është quajtur si “zbulimi më i rëndësishëm përgjatë 65 viteve”.

2DCFC1E600000578-3291134-image-a-68_1445920132132
Deri më tani, shumë pak është bërë e ditur për zbulimin, por shkencëtarët kanë punuar gjatë vitit të shkuar për të zbuluar më shumë informacion.
Ata thonë se kuptimi i artefakteve, veçanërisht katër unazat e arta, mund të japin pikëpamje rreth civilizimit të Greqisë së lashtë.
Dr. Sharon Stcoker dhe burri i saj, profesori Jack Davis, gjetën varrin e paprekur ndërkohë që gërmonin afër Pylos, një qytet i lashtë në gjirin jugor-perëndimor të Greqisë.391707F400000578-3821647-image-a-30_1475594075871
Brenda, ata gjetën bizhuteritë të ruajtura mirë që besohen se janë të një luftëtari të fuqishëm mikenas, i cili është varrosur gjatë viteve 1500 para Krishtit, afër pallatit të Nestorit.
Në varrin e luftëtarit u gjetën më shumë se 200 objekte të cilat ishin vendosur përreth trupit të tij./tvklan.al