VIDEO/ Mega-operacioni, sekuestrohet 1 kuintal drogë, 2 shqiptarë në pranga

Një aksion i madh i policisë italiane i zhvilluar gjatë natës ka çuar në pranga 53 persona, mes të cilëve dy shqiptarë.

18 nga të arrestuarit janë dërguar në burg, ndaj 15 të tjerë janë nën masën e arrestit shtëpiak, ndërsa për 20 të tjerë është vendosur masa e ndalimit të qërimit në vende të caktuara pa pasur më parë një leje nga gjykata.

Gjatë 18 muaj hetimesh, operacioni “Taraqa” ka çuar në zbulimin e një organizate që trafikonte sasi të mëdsha droge (kokainë dhe hashash). Gjithshçka ka nisur nga monitorimi i lëvizjeve të një marokeni, me banim në provincën Rovigo. Më pas, hetimet janë thelluar dhe kanë çuar në konfiskimin e sasive të mëdha të drogës dhe arrestimin e trafikantëve të rëndësishëm ndërkombëtare.

Gjithsej, gjatë operacionit “Taraqa”, janë sekuestruar më shumë se 1 kuintal drogë, 100 kg hashash dhe 2 kg kokainë. Këtyre numrave u shtohet edhe droga e sekuestruar më herët në vrazhdën e hetimeve, ku janë arrestuar edhe 22 persona në flagrancë.

Gjatë këtij operacioni janë angazhuar 360 agjentë policie, 8 qenë dhe një helikopter.