VIDEO/ “Sekuestruam 210 kg hashash në fshatin e ministrit”, policia aksion blic në Tepelenë

TIRANE – Policia vijon prej orës 04:00 të mëngjesit të sotëm ofensivën ndaj trafikantëve të drogës në disa zona të vendit. Rreth 300 forca të policisë dhe FNSH-së kanë zbarkuar prej orës 04:00 në Shkodër, Vlorë dhe Gjirokastër, Tepelenë, për të shkatërruar çdo hallkë të zinxhirit që merret me kultivimin dhe trafikimin e kanabisit.

Që bimët narkotike janë kultivuar edhe në fshatin e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri kjo nuk është diçka e re. Por sot policia ka zhvilluar një operacion blic në fshatin Gusmar, duke sekuestruar 210 kg hashash, ndërsa ka vënë në pranga edhe një 34-vjeçar.

Burime zyrtare nga policia bëjnë të ditur se në vendin e quajtur “Minierat e Gusmarit”, në Kurvelesh, në një objekt të braktisur, u kap ne flagrancë shtetasi: Astrit Selmani, 34 vjeç, banues në Borsh, Sarandë. Nga kontrolli i ushtruar në këtë objekt u gjetën dhe u sekuestruan 30 kg lëndë narkotike cannabis sattiva, e përpunuar dhe 180 kg lëndë narkotike në proces tharje.

Pak kohë më parë, opozita publikoi disa fotografi të parcelave me hashash në fshatin Gusmar, të cilat, sipas PD-së, mbrohen nga ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri. Por ministri reagoi duke publikuar foto që sipas tij, dëshmonin se droga në fshatin Gusmar ishte asgjësuar.