VIDEO/ Si në mesjetë, në mungesë të urës, banorët në Elbasan kalojnë lumin të varur mbi kavo

TIRANE – Si në mesjetë, në mungesë të një ure për të shkuar në shtëpi, banorët e një fshati në dalje të Elbasanit, detyrohen të varen në kavo mbi lumë duke rrezikuar jetën.

Në rrjetet sociale po qarkullon një video tronditëse, ku një grua varet në kavo dhe rrëshqet mbi litar nga njëra anë e lumit në tjetrën.

Banorët thonë se ura u shkatërrua si pasojë e rrëshqitjeve të tokës, por autoriteteve nuk u ra ndërmend ta zëvendësonin atë, duke i lënë të izoluar në mëshirë të fatit.

Në pamundësi për të gjetur zgjidhje, të vegjël, të rinj e të moshuar detyrojnë të përdorin “urën” e improvizuar, që nuk është gjë tjetër veçse një litar.
Por pavarësisht videos trishtuese që po qarkullon në rrjet, askush nuk ka një zgjidhje për këta banorë.
(er.nu/BalkanWeb)