Vladimir Putin udhëton sot drejt Turqisë për të takuar Erdoganin

Presidenti rus Vladimir Putin sot do të takohet me kryeministrin turk Rexhep Tayyip Erdogan.

Vizita e Putin vjen në një atmosferë të tensionuar që konsiderohet nga shumë specialistë dhe media si një “luftë e ftoghtë” mes Rusisë dhe SHBA-së.

Por sipas një njoftimi të Kremlinit, Rusia dhe Turqia janë duke u përpjekur për të përmirësuar lidhjet e thyera, pas përmbysjes së avionëve të luftës ruse mbi Siri në nëntor të vitit të kaluar.