Babai i Ergi Dinit ‘thyen’ heshtjen: Nuk e kuptoj pse e shkruajta atë poezi…Mu thaftë dora!

Mbrëmjen e 21 nëntorit Ergi Dini, një këngëtar i ri në moshë, vetëm 22 vjeç u nda nga jeta në një aksident me motor së bashku me mikun e tij 21-vjeçar Kejdi Halili.

Të shumtë ishin mesazhet ngushëlluese për familjarët e tij, nga personazhe të njohur me të cilët Ergi, fitues i “X Factor Albania” u rrit profesionalisht, por edhe nga shumë shkodranë që e panë të hedh hapat e parë në botën e muzikës.

Babai i tij, Dashamiri, gazetar, vetëm një natë para se të mësonte lajmin e kobshëm..kishte ndjerë diçka. Një poezi e shkruar prej tij dhe e postuar në rrjetin social Facebook:

“ÇAST I KEQ

Vdekja më vështron me sytë tuaj…

Retë dhe pulëbardhat digjen nga perëndimi.

Mbi buzët tuaja prej lamtumire, më pret puthja e fundit.

Hëh!

Trëndafilat prej gjaku të urrejtjes, do thahen në parvazin e horizontit.

Unë pres i veshur me smokingun e zi te muzgut, të takoj ditën tjetër…”

Por çfarë thotë sot, babai i Ergit për këto vargje?!

“Fatkeqësisht kjo poezi u shkrua një ditë përpara kobit, mu m’u thaftë dora. Nuk arrita të kuptoj kur e shkruajta, se për çfarë e shkruajta, çfarë doja të thoja?! Hedhja e saj qe shumë instiktive. Kuptimin e mora vesh vetëm të nesërmen në mbrëmje…kur mora lajmin e kobshëm”, thotë ai, – shkruan Express.

Pavarësisht se i kapluar nga dhimbja për humbjen e djalit të vetëm, Dashamiri ka gjetur forcën të falenderojë njerëzit e shumtë që e kanë ngushëlluar në rrjetet sociale. Duke i kthyer përgjigje të gjithëve një më një, gazetari i njohur dhe poeti ka tërhequr vëmendjen e tyre për forcën e gjetur për të vazhduar para.

“Të përgëzoj për forcën e gjetur për të kthyer përgjigje në komente. Bashkohem me dhimbjen tuaj”, – i shkruan një e njohur.

“E si mos të falënderoj e uroj ty e të gjithë të tjerët që me mesazhet pafund që më dërgoni ndani nga një copë dhimbje me mua. Zoti jua shpërbleftë me lumtuni dashamirësinë që tregoni për Ergin”, shkruan Dashamir Dini, në këto përgjigje që flasin shumë për forcën e karakterit të tij, si shtyllë kryesore e familjes që duhet t’i gjendet pranë bashkëshortes dhe dy vajzave të tij.