Berisha: Vdiq Fidel Kastro. E nisi betejën si nacionalist dhe degjeneroi në leninist

“Vdiq Fidel Kastro, një diktator, një aventurier që e nisi betejën si nacionalist dhe degjeneroi në marksist-leninist”. Ky është opinioni që ndan sot, ish-Kryeministri Sali Berisha me ndjekësit e tij në rrjetet sociale, pas lajmit për vdekjen e liderit historik të Kubës.

Berisha shkruan: ” Ai vendosi diktaturën komuniste në Kubë dhe shtypi me egërsi, persektutoi, torturoi, internoi, dëboi, burgosi, ekzekutoi qindra e mijëra kundërshtarë politikë.

Si diktator dhe aventurier, ai çoi botën në prag të Luftës së Tretë Botërore duke vendosur në Kubë raketat bërthamore sovjetike, të cilat u detyrua t’i largonte pas ultimatumit të Presidentit Kenedi dhënë Nikita Krushovit.

Pas goditjes nga sëmundja, si despot i vërtëtë, ai ia kaloi pushtetin e paligjshëm, vëllait të tij Raulit! Bota ndjehet më mirë me një diktator, aventurier më pak. Uroj që vdekja e tij të inkurajojë forcat demokratike të Kubës për të përmbysur sa më shpejt dinastinë e tij të paligjshme dhe gjakpirëse!”.