Bunkeri i komunizmit, ish të përndjekurit: Gabove z.Kryeministër, do ketë fatin e shtatores së diktatorit

Unioni i të përndjekurve politikë ka dënuar shfaqjen e sotme të Kryeministrit Edi Rama në përurimin e bunkerit të komunizmit në oborrin e Ministrisë së Brendshme.

Përmes një deklarate për mediat, Unioni i të përndjekurve politikë i ka kërkuar Kryeministrit që të mos bëjë politikë me historinë e periudhës së errët komuniste, gjatë të cilës kanë vuajtur shumë familje shqiptare.

Reagimi i Unionit të ish të përndjekurve politikë:

FATI I BUNKERIT TE KRYEMINISTRIT DO TE KETE FATIN E SHTATORES SE DIKTATORIT!

Paradokset e rilindjes dhe ideologjia e saj komuniste nuk njohin ndalim, vetem vrapim për të realizuar me çdo kusht kthimin e diktatorit në çdo lloj mënyre artistike, turistike , kulturore etj, dhe të betuar për të i kthyer shoqërise 26 vjeçare postdiktatoriale monumente të diktaturës komuniste, dhe te zhdukjes së kujteses  të krimeve të diktatorit Hoxha.

Z.  Rama: Pushteti ashte mjet ne demokraci; ashte qellim ne diktature! Qellimi i pushtetit ashte forcimi i kohezionit social shqiptar, e jo “lufta e klasave”. Ne rastin tone kohezioni social kerkon pastrimin e krimit dhe te kriminelit komunist, ne nji proces te mbeshtetun ne drejtesi; ashte rikthimi i plote ne liri dhe dinjitet per te gjithe, ashte mbrojtje nga “dora e shtetit” e nga“grushti i hijeve te zeza” …. Nuk mund të fshiheni pas 100 fotografive që i ekspozove sot duke mbrojtur simbolin e diktatures bunkerin, të njëtin  veprim bëre dhe per viziten e Papa Franceskut, me fotot e prifterinjeve,  por ke 25 vite qe nuk denon krimet e komunizmit , ke 25 vite qe  kremton  me pompozit diktatorial datat simbol te diktatures siç është dita e zeze per shqiptarët 29 nendori 1944 vendosja e diktatures qe ju e quani çlirim. Sot me hipokrizine qe te shoqeron kerkove te vizitojme bunkerin  simbolin tend per kujtese ndaj krimeve te diktatures por s’the asnjë fjale se kush i shkaktoi këto viktima. Dhe sot nuk pate guximin të denoje udhëheqësin tënd shpirtëror Enver Hoxhën. Mashtrimi në politike ashtë gënjeshtër që ka rrjedhime zoti Kryeminister!

Poshtrimi i kundershtarit politik nuk ashte fitore; ashte shkaterrimi i gjysmes shqiptare qe mendon ndryshe zoti kryeminister. Ti sot e rrethove vendin me ushtri dhe polici, ti sot deshe të  justifikojsh  paret e taksa paguesve shqiptare dhe europian per bunkerin..

Por u gabove zoti kryeminister , ne dhe dhe pse ju ishit te rrethuar me police e ushtare ne të çveshëm dhe ta shkatruam festen e bunkerit tend. Mbi koken tende valvitej fotua e poetit martir Havzi Neles , ku ju mbani pergjegjesi dhe si familje, por dhe si parti qe varet poetin kur europa thyente muret e bunkeret.

Të jeni më se i qarte zoti Kryeministër se ju nuk mund të mbroni simbolet e komunizmit duke perdorur fotot e martireve te lirise. Fati i bunkerit tënd do të ketë fatin që patë shtatorja e diktatorit. Një shtet dhe shoqëri nuk mund të ndërtohet mbi padrejtsinë siç vepruat sot ju zoti kryeminstër.

Të jeni i bindur  se ne antikomunistët shqiptarë dhe bijtë e tyre  të martirizuar nga diktatura Hoxhiste  nuk do të heshtim dhe do të denoncojmë krimet e Partise tuaj kriminale  dhe nuk do te lejojme  te fshini memorien e ketij kombi  e te rivritni deshmoret e lirise  dhe pas vdekjes.

PRESIDENTI  i Unionit

Besim   NDREGJONI

Adem  ALLCI      Kryetari i shoqatese se te burgosurve politike 28 vite burg politike

Agim MUSTA     Kryetari i  shoqates “Musine Kokalari” 15 vite burg politike.

Shik Stermasi  kryetar i Unionit te Burgosurve politike te Tiranes 22 vite burg politike.

Demir POJANI   Kryetar i te burgosurve politike te Elbasanit  24vite burg politike

Murat Protoduari  kryetari i unionit te burgosurve politike te Beratit 20 vite burg politike.