Çmenduri! Stuhia e astmës vret 6 persona në Australi dhe lë mijëra në spital

Një sëmundje e frikshme e njohur si “stuhia e astmës” ka vrarë tashmë të paktën gjashtë njerëz në Australi.

Mijëra u shtruan në spital në Melburn dhe ne pjesë të tjera të vendit të hënën, pasi pësuan probleme të papara me frymëmarrjen për shkak të një kombinimi të rrallë të motit dhe polenit.

Shume persona janë ende në spital, duke përfshirë tre që janë në gjendje kritike, sipas Departamentit të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore.

Stuhia astmatike ndodh kur një stuhi normale goditi vendin gjatë periudhës që polenit (i cili ishte jashtëzakonisht i lartë) dhe lagështirës së paparë.

I gjithë poleni është shpërndarë, duke hyrë në mushkëritë e njerëzve dhe duke e bërë tejet të vështirë frymëmarrjen, shkruan “CNN” .

Në një studim te Universiteti te Melburnit, 74% e të anketuarve thanë se kishin përjetuar një sulm astmë gjatë stuhisë. /SYRI.net/