Dizenjatorja e Michel Obama-s kërkon që askush mos ta veshë Melania Trump

Calvin Klein, Diane von Furstenberg, Donna Karan, Marc Jacobs, Michael Kors, Prabal Gurung, Tory Burch dhe Vera Wang, të gjithë preferonin fitoren e Clinton.

Sophie Theallet, një prej kreatoreve të preferuara të Michel Obama, ka kërkuar që askush mos ta veshë me kreacione Melania Trump.

Trump u bë javën e kaluar Zonja e Parë e Amerikës, ndonëse ende nuk e ka marrë pozitën dhe nuk ka kaluar në Shtëpinë e Bardhë. Theallet, një kreatore që supozohej ta vishte Trump, ka refuzuar ta bëjë një gjë të tillë

“Derisa unë luftoj për diversitet, nuk mund ta veshë dikë që përkrahë racizmin, homofobinë, që nuk ka respekt për çdo lloj jetese dhe mënyre veshje. Retorika e përdorur në kampanjën e Trump është e tmerrshme” thotë Theallet.

auto_201611192137404291480148032

Ajo ka kërkuar edhe nga kreatorët e dizejnatorët tjerë të modës mos ta veshin Melaninë.

Gjatë kampanjës për të parin e Amerikës, kreatorët u renditën në anën e Hillary Clinton. Calvin Klein, Diane von Furstenberg, Donna Karan, Marc Jacobs, Michael Kors, Prabal Gurung, Tory Burch dhe Vera Wang, të gjithë preferonin fitoren e Clinton.

Pritet të shihet nëse dizejnatorët tjerë do ta përcjellin veprimin e Theallet. / KultPlus.com