Fatmir Gjoci: Samiti i Diasporës, apo samiti i organizimit të PS në diasporë z.Kryeministër

Nga Fatmir Gjoci

Ju faleminderit z. Kryeminister per ftesen tuaj, por nuk mar dot pjese ne organizimin e partise qe ju perfajqesoni….

Te dashur miq!

Sot ne Tirane u mbajt takimi i pare i Samitit te Diaspores, ku drejtohet nga vete Kryeministri i Shqiperise z. Edi Rama.

Nje nder te ftuarit e Diaspores isha edhe une, ku si me poshte ju sjell ftesen qe Kryeministri me ka derguar.

Te behesh pjese e Samitit te Diaspores eshte me te vertete kenaqesi dhe jo vetem,…. por nje Samit i tille, i organizuar me antare dhe simpantiante te “ps” nuk do ta quaja serioze dhe aspak dinjitoze.

Dihet shume mire qe, qe nga rrezimi i komunizmit dhe deri me sot, ne gjithe vendet e botes jetojne rreth 2 miljon shqipetare.

Nje cerek shekulli, ku munde te themi qe eshte ndertuar nje Diaspore teper soleme, teper e denjte, teper kontribuese per vendlindjen, teper ndikuese dhe pozitive duke percjelle tek vendasit ku jetojne, traditat dhe kulturen e Shqiptarizmit, vlerat dhe dinjitetin e kombit, bazuar ne zgjuarsi per te rezatuar si nje komb inkurajues, kerkues mes sfidash dhe  konkurences, perballjes me veshtersite me te pa imagjinueshme qe munde ti mendojme.

Diaspora meriton shume me shume.

Duke u nisur qe nga ndarja e ftesave, duket qartazi, qe mijera e mijera shqipetar ndihen te ofenduar.

Ndarje selektive e ftesave, “TURP” i madh per te gjithe ju qe moret pjese ne kete organizim.

C’jane keto ftesa??

Pse ftesat nuk behen on line z. Kryeminister?( kush te kishte deshire te merte pjese).

Pse ne kete samit duhet te marin pjese qindra antare te ps, te ardhe nga Greqia?(kete pyetje e bej me baza, pasi e njohe vete situaten, te pakten per ne Greqi).

Ju me derguat nje ftese, per te mare pjese ne samitin tuaj.

E dinit shume mire zoteri,(nuk e kam fjalen per ju personalisht, por  per ata qe jane mare me organizimin e samitit tuaj) qe une perfajqesoj mijera e mijera shqipetare ne Greqi, ne cilesine e Kryetarit te PD-se per emigrantet ne Greqi.

Pra, kemi qindra intelektual, kemi qindra biznesmen, kemi qindra studente, te rinje e te reja, kemi qindra e qindra  indivite aktiv ne shoqata te ndrysheme, qe bejne pjese ne kontributet e komunitetit shqipetar ne Greqi.

Ju theme me bindjen e plote qe te gjithe cfare permenda me larte, nuk jane ftuar ne kete samit, qofte nje perqindje e vogel…(pervec meje), ne nje kohe qe qindra antare te ps kane mare ftese.

Nuk me shqeteson aspak fakti qe nuk jam aty prezent,(pasi nuk me interesojne aspak leksionet e tua), shqetesimi yne eshte me i rendesishem se sa ju e mendoni…

“SHQIPERIA JONE E DASHUR”, kjo na intereson.

Po po SHQIPERIA eshte ne piken e hallit!!!

E shikojme me ndryshe nga ju z. Kryeminister, pamvarsishte qe dhe ju kishit emigruar dikure… e dime mire historine tuaj.

Neve z. Kryeminister na dhemb shume Shqiperia!

Ne ishim ata qe hodhem guret e pare te themeleve, per ndertimin e nje Shqiperie te zhvilluar dhe demokratike.

Ne ishim ata qe sollem modelin ndryshe te integrimit ne cdo lloje fushe z. Kryeminister.

Po po ne…!

Jeni shume mire ne dijeni qe, emigranteve po ju mohohet e drejta me themeltare, e drejta e votes, ku thjeshte i sorollisni ne raste fushatash, duke ju premtuar dhe asgje!

Mbi 1 miljon emigranteve ju mohohet e drejta e pensioneve ne Greqi dhe Itali.

Probleme te ndryshme nder me elimentare, por ju nuk e merni dot mundimin te zgjidhni ndonje.

Te zgjidhesh probleme duhet insiative e madhe, duhet deshire dhe vullnet, duhet program, duhet angazhim dhe ambicje.

Ne jemi te zotet e vetes z. Kryeminister dhe nuk presim nga ju, por behuni pak me serioz me shqipetaret qe jetojne ne shqiperi.

Populli shqipetar po jeton nje gjendje teper te veshtire, zhytur ne erresiren e pa fund dhe te pa shprese.

Korrupsioni, pasiguria, varferia, humbja e shpreses,  presionet e ndryshme te nje modeli te vjeter, qe i ngjason sistemit KOMUNIST, po mbizoteron ne saj te qeverisjes tuaj.

Ta gezoni samitin, por jo te Diaspores, pasi ky samit nuk i perket asaj.

Diaspora pamvaresisht programit tuaj rreglamues, nuk pajtohet me modelin tuaj.

*Fatmir Gjoci, Kryetar i PD Dega Greqi

Image