Flet Oliver Kahn: Ancelotti i ngurtë, duhet trajner tjetër për Bayernin

Carlo Ancelotti nuk është pasuesi i duhur i gjeniut Pep Guardiola. Fjali e guxishme? Shumë, por ai i cili e thotë këtë është Oliver Kahn, kështu që të paktën meriton të analizohet si tezë. Ish-portieri i Bayern-it mendon se tekniku italian është tepër i ngurtë në aspektin taktik dhe nuk po i zhvillon më tej idetë novatore të katalanasit, i cili në verë la bavarezët për të nisur një aventurë edhe më të rrezikshme te Manchester City. Kampionët e Gjermanisë aktualisht renditen të dytët në Bundesligë, ashtu si edhe në grupin e tyre në Ligën e Kampionëve. Shkurt: terapia “Don Carlo” ende nuk ka funksionuar.

anneee
“Është e dukshme se loja e skuadrës nën drejtimin e Ancelotti-t ka më pak frymëzim në krahasim me tre sezonet kur drejtonte Pep. Aktualisht Bayern po luan vetëm me sistemin 4-3-3 dhe Ancelotti nuk heq dorë nga ky rreshtim. Pyetja që ngrihet është nëse në futbollin e sotëm është e ndjeshme të luash kështu. Për skuadrën ky është një ndryshim i plotë nga ajo që ishte mësuar të bënte me katalanasin. Mbase klubi do të duhej të merrte një trajner i cili do të ndiqte idetë e Guardiola-s”, – u shpreh së fundmi ish-kampioni i Evropë