Hiri i Castros ‘udhëton’ 900 km deri te vendi ku do të groposet

KUBE– Mbetjet mortore të liderit të ndjerë kuban, Fidel Castro do të largohen nga kryeqyteti i vendit, Havana më 30 nëntor. Hiri i lideri revolucionar kuban do të transportohen 900 kilometra për në qytetin juglindor të Santiagos.

Ky udhëtim do të rikrijojë turneun e fitores të ndërmarrë nga Castro pasi e mori pushtetin në vitin 1959, por në kahun e kundërt. Hiri i tij do të varroset më 4 dhjetor në varrezat e qytetit të Santiagos “Santa Ifigenia” në një funeral ku pritet të marrin pjesë liderët majtist të Amerikës Latine dhe disa diplomatë të tjerë.

Më 29 nëntor, dhjetëra mijëra njerëz e kanë mbushur sheshin e revolucionit të Havanës për të bërë nderimet e fundit për Castron. Marshi është mbyllur nga presidenti actual kuban, Raul Castro i cili iu referua vëllait të tij të ndjerë si lideri i revolucionit “për të ndershmit, nga të ndershmit”. Fidel Castro që e ka udhëhequr Kubën në një sistem një partiak për gati gjysmë shekulli, ka vdekur në moshën 90-vjeçare më 25 nëntor./rel