Itali-Shqipëri do luhet në Palermo. Stadium i vogël që kuqezinjtë të mos ndjehen si në “shtëpi”

Konfirmohen dyshimet që Shqipëria kishte për zgjedhjen e stadiumit që kombëtarja Italiane do të vendoste të zhvillohej ndeshjen e radhës për eliminatoret e botërorit Rusi 2018. Federata Italiane e futbollit donte të shmangte një qytet ku kishte shumë shqiptarë dhe kështu ka ndodhur.

Ndeshja e skuadrës tonë kombëtare kundër Italisë, do të luhet në Palermo, stadium me kapacitet 36 400 tifozë. Lajmi është konfirmuar sot në drekë. Takimi Itali- Shqipëri, i programuar sipas shortit për tu luajtur më datë 24 mars 2017, do të luhet në stadiumin “Renzo Barbera”.

Kjo është e hera e parë që këto dy skuadra kombëtare, do të ndeshen zyrtarisht me njera-tjetrën. Shqipëria dhe Italia, në nivel ekipesh kombëtare janë ballafaquar vetëm njëherë, në një miqësore të zhvilluar në Gjenovë në nëntor të vitit 2014.