Ky është mirditori që i shpëton rrethimit të policisë pas 7 vitesh arrati

Policia e Lezhës ka zhvilluar dje një operacion për të kapur një 25-vjeçar të shumëkërkuar, i dënuar me 8 vjet burg për disa vepra penale pasi kishin marrë sinjalizime për vendin ku fshihej në Kodër–Rrëshen. Por aksioni nuk ka qënë aspak i lehtë, pasi Amarildo Ndoj ka kanosur me armë pistoletë punonjësit e policisë duke qëlluar në ajër si dhe ka arritur të largohet në pyll duke përfituar nga errësira dhe terreni malor.

Policia gjeti në vendngjarje dhe sekuestroi një armë zjarri pistoletë e cila dyshohet se është përdorur nga autori si dhe një gëzhojë.

Amarildo Ndoj, bashkë me Arjan Prengën dhe Tonin Bibën akuzohen si autorët e vrasjes së 20-vjeçarit Edison Jaku mbrëmjen e 27 tetorit 2009, 30 metra nga komisariati i policisë, Mirditë. 20 vjeçari po kthehej nga puna si kamerier në një bar-internet kur u qëllua me automatik dhe si pasojë e plagëve të marra ka humbur jetën rrugës për në spital.

Veprat penale në ngarkim të tij janë “Kanosja” “Prodhim dhe mbajtje pa leje e armëve luftarake dhe municionit” “Kanosja për shkak të detyres”, ndërsa që nga momenti i vrasjes së kameririt Amarildo qendronte në arrati prej 7 vitesh.