Leipzig nuk di të ndalet, shkatërron Freiburgun e Abrashit, +6 nga Bayerni

Leipzig tashmë nuk është më një fenomen por një realitet, pasi kanë mposhtur Freiburgun e Amir Abrashit i cili luajt 90 minuta me rezultatin 1-4.

Miqtë kaluan në avantazh që në minutën e 2 me Nabil Keita por, pas 13 minutash vendasit barazoinë me Niederlechner. Gjashtë minut më pas Timo Werner shënon golin e avantazhit dhe në të 35 shënon rrjetën e dytë personale. Marcel Sabitzer vulosi takimin në minutën e 80.

Leipzig është në vend të parë me 30 pikë, 9 fitore 3 barazime, +6 pikë nga Bayern i vendit të dytë, ndërsa Freibug në vend të 10 me 15 pikë.

Bavarezët presin nesë Leverkusenin