Manchester United-Arsenal, Venger e ka të pamundur të mposht Mourinhon

Kampionati Anglez nuk ka nevojë për reklamë, sidoms kur hapet me një sfidë si Manchester United-Arsenal. Përveçse tre pikët kjo ndeshje ka dhe specifika të tjera. Mjafton të përmendim trajnerët që drejtojn ekipet, Zhoze Mourinho dhe Arsene Venger.

Francezi ka plot 13 sfida që nuk fiton ndaj Portugezit, 6 barazime dhe 7 humbje. Për një skuadër si Arsenali janë me të vërtetë shumë. Të gjitha këto të arritura në kohën kur Mourinho drejtonte Chelsean. Përballjet mes tyre e tejkaluan çështjen e rezultatit. Në një moment pati edhe konfrontime me duar mes tyre.

Gjithsesi Arsenali nesër në “Old Traford” do të kërkojë ashtu si Manchesteri të fitojë. Londinezët gjenden në vendin e katërt me 24 pikë dhe një fitore do t’i shërbente shumë për të mos u larguar nga kreu. Në rast arritje të objektivit do të arrinin të mernin kreun përkohësisht.

Ndërkohë ekipi i “djajve të kuq” duhet të lejë pas këtë moment jo që po kalon. Edhe pse shpenzuan shuma marramendëse në merkato nuk kanë gjetur ritmin e duhur. Këtë sezon Manchesteri nuk ka arritur të fitojë asnjë ndeshje ndaj rivalëve dhe ky është rasti I fundit në këtë sezon të parë.