Mjeranat e politikës shqiptare u rreshtuan gabimisht

Shkruan: Ajet Delaj, New York

Kush ka pasur rastin te shikoje reportazhin apo te lexoje librin “Clinton Cash” te autorit Peter Schweizer do te kuptoje me mire rendesine e rotacionit te pushtetit ne Washington, Pra, domosdoshmerine e ketij rotacioni duke permbushur plotesisht sentencen e Presidentit Lincoln: “ Menyra me e mire e shendoshjes se pushtetit eshte vota e lire e popullit”.

Amerika me presidentin Trump futet ne stad te ri te demokracise sepse premtimet e presidentit Trump dhe mbeshtetja qe mori nga populli amerikan ishte per nje demokraci transparente reale duke thyer status- quo-ne qe siç tregoi fushata elektorale se standartet demokratike e pluralizmi politik vertete kishin qene ne prag te falimentimit.

Filozofia e lidershipit te ri me Presidentin Trump eshte diçka krejt tjeter nga vazhdimsia e se paku 50 viteve te fundit ku nuk lihen pa cekur asnje nga fushat jetike te shoqerise amerikane dhe me siguri triumfi i kesaj filozofie do te ndikoje ne gjithe boten ku pa dyshim Evropa eshte me e ekspozuar per vete faktin e lidhjeve dhe vlerave te ndersjellta qe evropianet ndajne me Ameriken.

Politika aktuale shqiptare, partnere e denje e status-quos-e tashme te rrezuar ne Washington ku te dy palet nuk mund t’i quaj krahe politik sepse ata qe menaxhoheshin nga fondacioni – shoqeria e hapur liberale e Sorosit dhe mik per koke kishin Podesten ndodhen vertete tani ne det te hapur pa busull idologjike e as praktike.

Kjo klase politike shqiptare ne nje bote qe po leviz me shpejtesi nga demokracia liberale drejt asaje reale jo vetem nuk eshte ne funksionin qe duhet te kete ne raport me shoqerine dhe kombin por realisht po behet e rrezikshme duke kercenuar seriozisht marredhenjet strategjike me kombin amerikan e natyrshem edhe sigurine kombetare ne nje bote te paqendrueshme e ne ndryshim marramendes.

Mediat dhe portalet shqiptare te sponsorizuara drejteperdrejte nga kjo politike pa busull e madje e korruptuar dhe nen friken e ballafaqimit me popullin shqiptar dhe frymen e re qe me siguri do te vije shpejt nga pertej oqeanit gjurmojne dhe botojne gjithçfare budalliqesh qe vjen ndesh me vizionin dhe vullnetit e popullit amerikan duke u rreshtuar me te njejten bindje me mitigashet 20 dollaresh qe shihen edhe pak dite ne disa rruge te Amerikes.

Presidenti Amerikan i zgjedhur tashme me mbi 300 vota elektorale pret sipas kushtetutes Amerikane 20 Janarin per te marre detyren dhe per kete po punon seriozisht dhe fort çdo dite ne funksion te ndertimit te nje ekipi sa ma perfaqesues e dinjitoz. Shqiptaret dhe kryesisht politikanet shqiptare duhet te sqarohen se nuk do i bien bo…..dashit sepse kolegji elektoral vendos vetem atehere kur kandidati fitues ka 269 vota perfaqesuese. Prandaj, eshte parashikuar kolegji elektoral nga baballaret e kombit amerikan ne menyre qe Amerika kurre te mos mbese pa president.

Madje mentaliteti dhe karakteri i kombit amerikan shkon deri atje sa asnje antar i kolegjit nuk i bie ndesh vullnetit te popullit te shtetit te tij qe e ka derguar aty duke mos i dhene mundesine fituesit te beje 270 vota dhe pas kesaje presidentin e vendos vota e dhomave te bashkuara te kongresit. Kjo eshte Amerika dhe jo me kot jane lideret e botes sepse e meritojne te jene ne krye te botes.

Çfare kujtoni se amerikanet jane si shqiptaret qe per turp te atyre qe e kerkojne dhe atyre qe e shesin voten me nje thes miell? A nuk ishin mediat e majta ne Amerike dhe Shqiperi qe shpresuan se konventa e repuplikaneve nuk do emronte Donald J. Trump per president , sepse kishte marre votat e repuplikaneve ne tere Ameriken dhe a nuk ishin mediet shqiptare qe naten e daljes se Anglise nga Evropa deri ne 12 te nates me Ameriken? Pra, deri ne 6 te mengjesit mashtronin shqiptaret se Anglia kishte votuar te qendronte ne Union.. Boll me se u bete gazi i botes dhe po turperoni nje komb te tere sepse ju per vete keni kohe qe nuk turperoheni me!

Te majtet si perfaqesues dinjitoz te buxhaqeve po e tregojne edhe nje here se jane mjerana duke e rreshtuar veten se bashku me protestuesit e komunistit Sorros qe marrin nga $20 dollare ne ore per te protestuar ne rruge.