Nipi e zgjon gjyshen nga gjumi: ‘Ka vdekur Castro’, reagimi i saj do t’ju bëjë të qeshni me lot (Video)

Disa kubanë që jetojnë në Amerikë janë duke postuar video të reagimeve emocionale të gjyshërve dhe gjysheve të tyre, pasi që mësojnë lajmin për vdekjen e Fidel Castros.
Brian David Ramos, 17-vjeçar, s’e ka humbur as edhe një sekondë për t’ia kumtuar lajmin gjyshes së vet kur u bë e ditur të shtunën në orën 1 të mëngjesit se revolucionari kontrovers i Kubës kishte vdekur, transmeton Express.

Ramos vrapon menjëherë për ta zgjuar nga gjumi gjyshen Flora Lorenzo, 84-vjeçare, në shtëpinë e tyre në Flordia, në mënyrë që ajo ta mësonte lajmin.

Adoleshenti futet me vrull në dhomën e saj të erret dhe e ndez dritën duke bërtitur “Ita! Ita!”, version i shkurtër për “Abuelita”, fjalë spanjolle për gjyshen.

“Se murio Fidel!” [ka vdekur Fideli] i thotë ai asaj.

“Que?” [çfarë] pyet ajo, e habitur nga paraqitja e papritur e nipit në dhomën e saj.

“Se muroi Fidel!” e përsërit ai, derisa gjyshja e hedh batanijen dhe ngritët e tronditur.

Ishte një zgjim i mirëseardhur për Flora, e cila, sipas Ramosit, kishte ikur nga Kuba në vitin 1974, për të shpëtuar nga regjimi shtypës, diskriminimi dhe keqtrajtimi i Castros./Express/