Opozita alternative drejt të ardhmes apo të shkuares

Shkruan: Ajet De;ak, New York

Opozita klasike ne nje shoqeri pluraliste dhe demokratike duhet te jete alternative e pushtetit nese realisht deshiron te kryej detyren e saje karshi popullit opozitar sistemit dhe atdheut pasi realisht opozita eshte vlere kombetare dhe jo vetem pjese e nje grupimi shoqeror e politik.

Qendrimi i opozites si alternalive e pushtetit ne fillim te mandatit qeverises se shumices eshte ne kuader te frymes opozitare pasi opozita nuk eshte numer pasi kete mundesi ja ka hequr populli ne zgjedhjet e radhes.

Mirepo, me kalimin e kohes dhe trashjen e zollumeve nga pushtetaret opozita konfigurohet ne syte e popullit si pushtet moral i tyre duke u shnderruar nga fryme ne numra por te pakonfirmuara. Por kjo nuk vjen ne menyre atomatike si iriqi nen dardhe qe prêt te keputet dardha e te bjeri ne gjembat e tije por gabimeve te pushtetit i afron alternative opozitare pra projektin e qeverise se neserme duke grumbulluar rreth vetes shumicen e qytetareve te nje vendi.

E thashe qe ne fillim se kjo eshte ne vija te pergjithshme roli dhe vijushmeria e nje opozite klasike dhe normale por kur vjen fjala tek opozita shqiptare atehere eshte diçka krejt tjeter . Kjo nuk vlen vetem per opoziten e tanishme por realisht mund te pershkruash tere opozitat e pas 1992-shit duke e futur vendin ne nje rreth vicioz kryesisht pa alternative e per pasoje humbjen e shpreses tek qytetaret shqiptare e braktisjen e vendit si ne kohen e koleres.

Mirepo, kohet ndryshojne dhe revolucioni i komunikimit qe ka pushtuar boten natyrshem ka kaluar edhe neper Shqiperi gje qe nuk ka se si te ndollte ndryshe por duke u munduar nga pushteti te monopolizohet por pa sukses e opozita ta kaloje ne interesin e saje.

Zhvillimi i teknologjise se komunikimit kryesisht i rrjeteve sociale e ben te pamundur suksesin e mediave te komanduara mbi opinionin publik gje qe ka ikur koha e gazetes se partise apo e nje tv shteterore qe komandohej dikure nga pushteti.

Madje nje tentative e tille mund te kthehet ne bumerang ashtu siç ndodhi ketu ne Shtetet e Bashkuara ku gazetaret e lane misionin e tyre te informimit dhe ju futen biznesit fitimprures me politikane te dale kohe ku rolin e informimit e moren rrjetet sociale dhe ndodhi “hataja” ku tej sondazheve te blera dhe te shitur te mediave tradicionale besimi i publikut shkoi tek opozita.

Por qe opozita ta fitoje besimin e publikut duhet te ofroje programin e saje alternative ndaj pushtetit duke qene jo vetem alternative por edhe i besueshem ne suksesin e zbatimit te tij ne funksion te rritjes se mireqenjes dhe prespektives integruese te vendit.

Nuk besoj se ka shqiptar qe nuk e beson dhe e pranon supermacine e sistemit te drejteise perendimore ndaj asaj post komuniste ne vendet e lindjes dhe asaj shqiptare tejet te korruptuar e kriminalizuar ku natyrshem ne perendim nuk eshte dhe nuk pretendohet idealja por duhet thene se shqiptaret kane se çfare te mesojne.

Sipas parimeve kushtetuese sistemi i drejtesise ne Shqiperi eshte i pamvarur por fatekeqesisht asnjehere nuk ka qene i tille, megjithse çdo rrotacion pushteti pergjate 26 viteve te fundit eshte shoqeruar me nje “reforme “ gje qe ka rezultuar me nderrim sherbetoresh ne krye te gjykatave e prokurorive duke e çuar gjendjen ketu ku eshte sot.

Natyrshem nuk kishte se si te ndodhte ndryshe edhe me pushtetin e radhes ku reformen ne drejtesi Kryeministri aktual e kishte vendosur ne prioritetete fushates elektorale qe e mandatoje .

Mirepo, ndodhi diçka vertete interesante ne tere kete proces jetik per fatet jo vetem te drejtesise ne Shqiperi po per fatet e vete demokracise qe fatekeqesisht nuk e ze askush me goje se perse pushteti hezitoi te fuse ne axhenden e tije me procedure te shpejtuar reformen ne drejtesi dhe perse opozita nuk deshiroi te merrte pjese ne proces me akuzen se Kryeministri deshiron te kape sistemin e drejtesise.

Pergjigja eshte e thjeshte se per reformen ne drejtesi shfaqen interesat te drejteperdrejte institucionet perendimore kryesisht aleati strategjik i shqiptareve, Shtetet e Bashkuara te Amerikes madje duke afruar ekspertize dhe mbeshtetje njerzore nga institucioni me prestigjoz i botes ne fushen e zbatimit te ligjit siç eshte FBI-ja amerikane.

Pra, “nderhyrja” amerikane nuk do i realizonte pritshmerite e pushtetit per kontrollin e sistemit siç random kishte ndodhur gjer tani dhe aq me pak te opozites qe nuk ishte ndare akoma nga e kaluara qeverisese 8 vjeçare, madje as qe eshte bere nje tentative e tille.

Opozita me akuzen e saj se Kryeministri kerkon te kape sistemin e drejtesise padashur konfirmon nje te vertete qe Kryeministri nuk e kontrollon sistemin e drejtesise gje qe sipas kushtetutes as qe i takon ta kontrolloje por pyetja eshte se a eshte drejtesia e pamvarur? Nuk besoj se ka shqiptar qe e beson se drejtesia shqiptare eshte e pamvarur perveç demagogeve dhe atyre qe kane drejteperdrejte konflikt interesi dhe duan te ruajne status quo-ne.

Pra, kush e kontrolloka sistemin e drejtesise ne Shqiperi pergjate 26 viteve te fundit? Nuk besoj se duhen studime te thelluara per te gjetur se sistemin e kontrollojne e komandojne Berisha, Nano, Meta aq sa ish-prokurorja e pergjithshme qe u zgjodh si “Silvja Konti” u shnderrua ne “lavire bulevardi” e sot nuk ka as vend ne system si gjygjtare dhe prokurore e thjeshte.

Po mire atehere meqe paska nje soj diversiteti dhe pluralizmi edhe ne kontrollin e sistemit te drejtesise a jane te kenaqur shqiptaret me sistemin e drejtesise dhe a e mbeshtesin shqiptaret nje reforme thelbesore ne sistemin e drejtesise? Sigurisht mbi 90% , çfare tregon se sistemi i drejtesise nuk eshte ne sherbim te drejtesise e popullit por ne sherbim te krimit te organizuar qe ka sunduar Shqiperine ne 26 vitet e fundit.

Mirepo, me gjithe hezitimin e fillimit kryeministri Rama u “dorezua” para kembenguljes amerikane gjate nje vizite ne zyrat e FBI-se ketu ne Washington duke deklaruar publikisht para shqiptareve se do te votonte te plote dhe pa asnje medyshje projektin amerikan per instalimin e shtetit ligjor ne Shqiperi ku padyshim gjithe procesin do ta udhehiqte FBI-ja.

Deshiroj te bie ne vemendjen e shqiptareve nje interviste te ish-drejtorit te FBI-se Mr. James Kallstrom qe ne kuader te check and balance te institucioneve amerikane presidenti i Shteteve te Bashkuara nuk e kishte pasur nen kontroll asnjehere FBI-ne e garantuar kjo nga baballaret e kombit amerikan dhe e sanksionuar ne kushtetuten e vendit.

Pra, amerikanet sipas pervojes dhe ekspertizes se tyre do te garantonin nje sistem drejtesie te pamvarur nga politika ne Shqiperi aq te domosdosshem kur politika shqiptare eshte aq e kriminalizuar dhe e korruptuar.

Mirepo, per çudine e te gjithe shqiptareve pamvarsisht kraheve politik opozita e marre peng nga falangat e se shkuares rreshtohet fort kundrejt kesaj perpjekje duke vene ne sherbim te kauzes se tyre te ruajtjes se status-quo-se kriminale dhe te korruptuar levat e saja qe komandojne akoma sistemin siç eshte gjykata kushtetuese teresisht ne konflikt te hapur interesi me reformen ne drejtesi .

T’i kundervihesh opozites eshte komode, por per mua qe nuk kam konflikt interesi me asnjeren pale dhe nuk kam hezituar te luaj rolin e kritikuesit per te miren e Shqiperise e shqiptareve ndaj pushtetit e opozites as dje dhe as sot realisht nuk arrij ta kuptoj opoziten aktuale ne kete vit elektoral.

Idologjokisht opozita rreshtohet me estabilishmentin e Washingtonit se bashku me pushtetin ne te majten politike amerikane gje qe ideologjikisht eshte ok per pushtetin e majte ne Shqiperi e madje hesht edhe kur kryeministri angazhohet me porosi te partnerve te tij ne fushaten elektorale Amerikane.

Praktikisht rrestohet fort kunder projekt Amerikan per te instaluar sistemin e ri te drejtesise se pamvarur ne Shqiperi realisht instalmin e shtetit ligjor per Shqiperine dhe shqiptaret me asistencen ligjore e njerzore te gjigandit te drejtesise amerikane FBI-ne, agjencine me prestigjoze te botes.

Ne planin e brendeshem perveç denoncimit te kthimit te Shqiperise ne nje plantacion droge nuk afrojne ndonje projekt ekonomik per te dale nga kjo gjendje ku thellesisht mendoj se opozita nuk fiton ndonje mbeshtetje esenciale per vete faktin se edhe mbeshtetes tradicional te saje jane te perfshire ne kete biznes ilegal dhe droga nuk filloi te kultivohet ne Shqiperi pergjate tre viteve te fundit pamvarsisht permasave.

Ne planin strukturor organizativ e funksional te strukturave te shtetit dhe pushtetit opozita fatekeqesisht eshte pas pushtetit sepse eshte opozita qe kerkon te ruaje status-quo-ne kriminale e te korruptuar, pjese e falangave te se shkuares qe e kane marre dhe e mbajne peng vete opoziten e qe fatekeqesisht po mbajne peng edhe vendin.

A ka shqiptar qe te spjegoje ne terma konkrete se per çfare opozita aktuale duhet te kthehet ne pushtet kur realisht nuk premton asgje konkrete perveçse vazhdimsise aty ku e lane ne 2013 ne terma filozofik, praktik dhe njerzor.

Per nje gje shpreh bindjen e plote se perkrahja ndaj reformes ne drejtesi per vete filozofine e administrates re te presidentit Trump do te marre nje mbeshtetje shume me te fuqishme sesa nga administrata aktuale pas 20 Janarit gje qe ne menyre te natyrshme opozita aktuale do te mbese per fatekeqesine e saj jashte realitetit sepse kam besimin e plote se shoqeria shqiptare nuk do mbesi pa opozite.

Vete sistemi pluralist i lire dhe i hapur aq sa e lejon kultura dhe mentaliteti i nje shoqerie post-komuniste shqiptare do t’i prodhoje mekanizmat e vet te kontrollit ku padyshim roli i opozites do te jete i pazevendesueshem. Por kete bindje ma forcon edhe “cikloni Trump” qe me siguri do te kaloje edhe nga trojet shqiptare si zone e interesit strategjik Amerikan.