Përfitimet shëndetësore të bananes: 20 arsye përse duhet ta hani çdo ditë

Të pasura me vitamina dhe minerale, bananet janë frutat më të shëndetshme në botë. Konsumimi i të paktën një bananeje në ditë ju ndihmon të ulni rrezikun për t’u prekur nga sëmundje të ndryshme dhe përmirëson shëndetin. Të hash një ose dy në ditë, ndihmon për të pastruar organizmin nga toksinat, për të mbajtur sytë dhe flokët në një gjendje të mirë dhe për t’u ndierë më pak të fryrë.

Dhe jo vetëm… nëse është e vërtetë që banania ka formën e një buzëqeshjeje, atëherë është e vërtetë që përmirëson humorin. Dhe jo vetëm… nëse është e vërtetë që banania ka formën e një buzëqeshjeje, atëherë është e vërtetë që përmirëson humorin.

Nëse nuk jeni mësuar të hani banane çdo ditë, ja disa nga arsyet më kryesore përse duhet ta shtoni këtë frut të shijshëm dhe të shëndetshëm në dietën tuaj ushqimore të përditshme.
Ul nivelin e lartë të gjakut
Ul nivelin e lartë të kolesterolit
Kontrollon ritmin e zemrës
Ul rrezikun për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës
Rrit energjinë
Fuqizon muskujt
Lehtëson lëvizjen e zorrëve
Lufton radikalet e lira
Forcon sistemin imunitar
Largon depresionin
Përmirëson kujtesën
Largon ulcerën në stomak
Rrit prodhimin e hemoglobinës
Ndihmon për të lënë duhanin
Largon ndjesinë e të vjellit
Djeg kaloritë
Përmirëson humorin
Siguron gjumë të rehatshëm
Lufton nxehtësinë
Përmirëson shikimin