Putini kërcënon Europën, raketa ruse për 13 minuta arrin Britaninë e Madhe

Presidenti rus, Vladimir Putin ka zbuluar një super armë që lë në hije sistemet mbrojtëse raketore të NATO-s, thonë ekspertët rusë të raketave.

Forcat e armatosura ruse mburren se kjo raketë lëviz me shpejtësi aq të madhe, sa që është e pamundur që ajo të shpërthehet apo rrëzohet ndërkohë që lëviz. Madje pretendohet se ajo mund të arrijë nga Kalingradi në Mbretërinë e Bashkuar Madhe për vetëm 13 minuta, pasi që lëviz me shpejtësi prej 6500 kilometra në orë.

Detajet e kësaj arme të re eksperimentale të Kremlinit janë zbuluar nga një korporatë që merret me prodhimin e armëve të rënda.

Por prezantimi i kësaj rakete gjigante të quajtur “Object 4202”, ka nxitur dyshime rreth agresionit rus në kohën kur janë rritur tensionet mes Rusisë dhe pjesës tjetër të Evropës.