Supa më e mirë anti-inflamatore, ja si ta përgatisni

Kjo recetë për supë me përbërës kryesor shafranin e Indisë nuk është shumë e vështirë për t’u përgatitur. Kjo supë është e dobishme për uljen e inflamacionit si dhe për detoksifikim. Gjithashtu, ofron shumë përfitime për shëndetin.

Shkencëtarët kanë vërtetuar se kjo supë lufton problemet me sistemin imunitar dhe lufton gjithashtu lodhjen.

Përbërësit:

Shafran Indie

1 copë xhenxhefill

1 filxhan thjerrëza

1 qepë të kuqe

1 patate te kuqe të copëtuar

1 grusht koriandër të freskët

½ lugë kafe, piper i kuq

Vaj kokosi

1 filxhan (250 ml) krem kokosi

1 filxhan (200 g) kungull i copëtuar

1 filxhan (250 ml) perime

3 thelbinj hudhër

4 domate të vogla të copëtuara

4 karrota të copëtuara

Kur ju keni përgatitur përbërësit, të fillojnë të bëjnë supë

Përgatitja:

Vendosni vajin kokosit të nxehet dhe shtoni në tigan, qepë të copëtuar. Pasi të kaurdiset pak, shtoni hudhër, xhenxhefil, shafran Indie. Veçanërisht i kushtoni vëmendje hudhrës, nuk duhet ta gatuani shumë.

Shtoni perimet, domatet, piperin e kuq dhe thjerrëzat e më pas shtoni pak ujë në mënyrë që përbërësit të zbuten. Kur perimet të jenë zbutur, shtoni koriandër të copëtuar dhe krem kokosi. Vendosni përbërësit në ‘blender’ derisa të përfitoni një masë homogjene.

Vendosni disa kokrra arra të copëtuara në pak vaj kokosi së bashku me hudhër grirë dhe fara kungulli. I lini të skuqen deri sa të marrin një ngjyrë kafe ddhe ja shtoni supës pasi ta keni hedhur në pjatë.