Themeluesi i ‘Wikileaks’ i kërkon ndihmë Donald Trump

Avokatët e Julian Assange kanë thënë se ai mund t’i kërkojë presidentit të zgjedhur Donald Trump të mbyllë hetimin penal ndaj themeluesit të WikiLeaks dhe se shpresojnë që ai të rrijë të bindë Suedinë t’i japi fund hetimin mbi akuzat për sulme seksuale.

Administrata Obama nisi një hetim penal ndaj WikiLeaks në vitin 2010, pas publikimit të dokumenteve në lidhje me luftërat në Irak dhe Afganistan.

Suedia bëri një kërkesë për ekstradim Assange në nëntor 2010, për shkak të një ankese penale të paraqitur nga dy gra që e akuzonin atë për sulme seksual. Assange i ka mohuar të gjitha akuzat.

Ai përballet me akuza mbi sulme seksuale ndaj këtyre dy grave gjatë një vizite në Stokholm ku mbajti një fjalim publik në gusht të vitit 2010, shkruan “RT”.

Assange më pas kërkoi azil në Ekuador, dhe është bllokuar në ambasadën e këtij vendi në Londër që nga qershori i 2012-ës. Ai më në fund foli me hetuesit suedeze të hënën./SYRI.net/